Skip to content

Żerniki Wrocławskie

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

reprezentowany przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu

ZAPRASZA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH MIESZKAŃCÓW

do udziału w konsultacjach społecznych:

„Koncepcji drogi wojewódzkiej wzdłuż A4 łączącej skrzyżowanie

DW nr 395 (rondo w Żernikach Wr.) z ul. Karkonoską”

które odbędą się:

21 grudnia o godz. 16.00

w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu

przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 V piętro


Państwa zdanie jest dla nas bardzo ważne dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zachęcamy do wyrażania swoich uwag związanych z przedmiotem inwestycji do 05 stycznia 2017r. za pośrednictwem wypełnionego wniosku konsultacyjnego i przekazanie go:

 • pocztą elektroniczną na adres: biuro@apropol.pl
 • osobiście albo listownie na adres Biuro Projektów A – PROPOL s.c., ul. Gomułki 2, 44 – 121 Gliwice

Załączniki

Komentarzy: 177

 1. Joanna / 22 gru 2016

  Witam,
  W końcu rozsądne rozwiązanie problemu. Mieszkam w Wysokiej od ponad 10 lat i nie chciałabym się wyprowadzać. A widmo obwodnicy przebiegającej przes sam środek miejscowości to jednak dobry argument za poszukaniem innego mieszkania. W ten sposob myśli wielu moich sąsiadów. Mam nadzieję, że wariant 4 wygra.
  Pozdrawiam,
  Joanna Pysiewicz

  • M A / 4 sty 2017

   Jakim egoistą trzeba być aby wysuwać takie tezy. Zarówno jak Pani nie wyobraża sobie przeprowadzki z powodu obwodnicy również mieszkańcy Ślęzy Oraz mieszkańcy południowej części WYSOKIEJ nie chcieli by się wyprowadzać ze względu na obwodnicę. Nie chce nadmieniać ,że wprowadzając się 10 lat temu miała Pani świadomość jaki plan zagospodarowania istnieje w tym miejscu. Obwodnica przez Ślęze to absurd w żadnym stopniu nie pomoże mieszkańcom zakorkowanego południowego Wrocławia. LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ ALBO TA OBWODNICA PRZEBIEGNIE W WARIANCIE PODSTAWOWYM ALBO NIGDZIE! A PRZEZ IGNORANCJE PARU KRZYKACZY Z WYSOKIEJ WSZYSCY UTONIEMY W KORKACH!

 2. Radek / 23 gru 2016

  Dobra koncepcja. Budowanie na siłę drogi przez Wysoką bez możliwości poszerzenia w przyszłości jest stratą pieniędzy.
  Pozdrawiam
  Radek

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Droga przez Wysoką jest potrzebna, tak czy inaczej, aby rozładować ruch na Zwycieskiej. Przesuwanie tej drogi do Ślęzy nie rozwiąze tego problemu. Droga powinna powstać tam gdzie jest najbardziej potrzebna.

   • W-w / 3 sty 2017

    Tak jest potrzebna ale droga lokalna a nie droga „niby” obwodnica

 3. Grażyna / 23 gru 2016

  Jeżeli wogóle obwodnica musi powstać – To jest najlepsza koncepcja, omija w miarę z daleka osiedla mieszkaniowe.

 4. anna rudy / 25 gru 2016

  W mojej ocenie jest to najlepszy wariant z dotychczasowych i spełnia warunki obwodnicy tzn. omija obszary zamieszkane w tym wybudowaną ogromną szkołę, co zwiększa bezpieczeństwo dla dzieci.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Z pewnością nie zwiekszy bezpieczeństwa dzieci ze Ślęzy, które do szkoły w Wysokiej musiałyby chodzić przez wiadukt nad autostrada i przez 4 pasmowa obwodnice, przez które nie są zaplanowane zadne przejscia dla pieszych i rowerów. Wydaje mi sie ze przejscie przez 2 pasy drogi ktora powstałaby w Wysokiej z dostosowanymi przejsciami byłoby o wiele bezpieczniejsze. Proszę o obiektywizm.

   • Artur / 3 sty 2017

    a ile tych dzieci chodzi dzis przez ten wiadukt…no bez jaj przeciez jezdza autobusem. przeczytalem wszystko,proponuje poprowadzic obwodnice przez Dlugoleke,,ani Wysoka ani Sleza nie beda zagrozone korkami czy spalinami…co to za Troll ten Grzegorz ?

    • Edyta / 3 sty 2017

     A może Pan Artur , który ma takie fajne trafne spostrzeżenia napisze w jaki sposób dzieci przejdą na druga stronę ulicy Pszennej, zeby móc skorzystać z przystanku autobusowego (chodzi mi o mieszkańców Ślęzy którzy mieszkają w bezposrednim sasiedztwie wskazanych w koncepcji estakad). Nikt tutaj nie zrobi przejsc dla pieszych ani sygnalizacji świetlnej. Szkoda, ze na konsultacjach nie pokazano wizualizacji wpięcia się do zjazdów z ulicy Pszennej. .. Łatwiej byłoby zrozumieć problem i nasze obawy

   • Jurek / 3 sty 2017

    Jeśli popatrzysz ze zrozumieniem to jeśli obwodnica powstała by przy A4 to ze Ślęzy będzie wiadukt nad nią. Po za tym faktycznie jeździ tam Bus dla dzieci.
    Obiektywniej więcej dzieci będzie miało do pokonania tę obwodnicę jeśli zostanie puszczona przez środek osiedla

 5. Anna / 27 gru 2016

  W mojej ocenie najlepszym wariantem jest wariant A, który spełnia warunki obwodnicy tzn. omija tereny zabudowane. Wszyscy powinni być zadowoleni.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   A z czego mieliby być niby zadowoleni mieszkańcy Ślęzy, którym ta droga dodałaby wiecej hałasu, pyłow i spalin? Przypominam, że o planowanej drodze w Wysokiej wiadomo od wielu lat (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu). Droga przez Ślezę nigdy nie była w planach. Dobrze o tym wiedzieli wszyscy ludzie osiedlający sie w zarówno w Wysokiej jak i Ślęzie.

   • Witek / 3 sty 2017

    Wiele rzeczy było planowane 20 lat temu i nie zawsze dochodzą do skutku tym bardziej jak zmieniła sie rzeczywistość. A spec ustawa teraz pozwala budowac drogę gdziekolwiek wiec proszę nie patrzec na stare plany…

 6. Andrzej / 27 gru 2016

  Jestem mieszkańcem Wysokiej i wariant drogi położonej najdalej od zabudowań w Wysokiej ( A) między innymi od szkoły, przedszkola , żłobka jest najbardziej odpowiednim. Trzeba jednak bardzo się spieszyć, bo za chwilę wszystkie wolne skrawki terenu będą zabudowane i 4 jezdniowa w miarę bezkolizyjna droga nigdzie się nie zmieści.
  A.Rudy

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Prosze również pamietać że w Ślęzie też mieszkaja ludzie i mają dzieci które będą chodziły do tej samej szkoły, przedszkola i żłobka. Będa musiały przechodzic przez 4 pasmowa droge i wiadukt na autostradzie przez ktore nie sa planowane przejscia dla pieszych. Więc zdecydowanie popieram wariant podstawowy przez Wysoką, gdzie droga jest tylko 2 pasmowa i są przez nią już zaplanowane odpowiednie przejscia.

   • Witek / 3 sty 2017

    Przeciez dzieci ze Ślęzy do Bielan WR chodzą do szkoły. A teraz to niby gdzie jest chodnik na wiadukcie jakby chciały przejść sie na Wysoką??

    • Edyta / 3 sty 2017

     własnie o przejście nad autostrada wieś Śleza walczy od lat, Wysoka też zresztą. Przy wariancie A mozemy zapomnieć o kładadce, tym bardziej ze planowana jest rozbudowa autostrady w stronę estakad (z koncepcji A). Powstanie jeden wielki węzeł komunikacyjny we Wsi Ślęza

    • Ania / 4 sty 2017

     Szkołą obwodową dla Ślęzy jest szkoła w Wysokiej, a nie w Bielanach i większość dzieci (oczywiście poza tymi z najstarszych klas, które nie chciały już zmieniać szkoły w trakcie nauki) chodzi właśnie do Wysokiej. I wszystkie następne roczniki też będą chodziły (pytanie którędy?) do Wysokiej.

 7. Grzegorz Myszkowski / 28 gru 2016

  Droga poprowadzona według wariantu A (wzdłuż AOW) zapobiegnie zniszczeniu terenu zielonego wokół WTWK Partynice oraz ogródków działkowych. Mało kto myśli o otaczającej nas przyrodzie, niestety wariant pierwotny (przez osiedla) prowadzi do dewastacji tych terenów, dlatego wybierzmy wariant A.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Zgodnie z opinią środowiskową przedstawioną na konsultacjach społecznych najmniej szkodliwą srodowiskowo/ przyrodniczo jest jednak wariant podstawowy „P” – przez Wysoką. Mysląc o przyrodzie bądźmy więc za wariantem podstawowym, najmniej szodliwym.

   • Witek / 3 sty 2017

    W wysokiej jest wiecej terenów zielonych i zwierząt niż w szczerych polach koło autostrady więc jednak najmniej szkodliwy dla środowiska jest wariant wzdłuż autostrady

    • Norbert / 3 sty 2017

     Proszę nie pisać bredni o zieleni w m.Wysoka chyba że Ma Pan na myśli ogródki działkowe które leżą na terenie Wrocławia – Partynic i urządzili sobie tam mieszkańcy Wysokiej darmowy zieleniak,i psią kuwetę, Działkowiec z Partynic

    • jolka / 4 sty 2017

     tak na logikę – zwierzęta dzikie żyją „na polach” własnie a nie w Wysokiej – te tereny zielone to rozumiem ogródki działkowe i dzikie koty, które tam sobie żyją. Analiza środowiskowa wykazała który wariant dla środowiska jest mniej inwazyjny – właśnie ten przez ogródki działkowe a nie przez „pola”

 8. Krzysztof / 28 gru 2016

  Wariant A, przy autostradzie, to idealne rozwiązanie, szkoda, że tyle czasu upłynęło zanim został zaproponowany. Wieś nie zostanie podzielona, a nawet osaczona drogą szybkiego ruchu i autostradą, uczniowie nie będą wdychać spalin. Hałas będzie docierał jedynie od południa, skąd i tak dochodzi od A4.
  Przebieg jest korzystny dla mieszkańców bud. wielorodzinnych oraz osiedla domów jednorodzinnych. Prócz jednego, który agituje za pierwotnym przebiegiem drogi.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   W żadnym wypadku wariant A nie jest idealny. Droga potrzebna jest tam gdzie jest najwiekszy ruch uliczny czyli w Wysokiej. Jedynie ta droga jest w stanie odciążyć ruch na ul. Zwycięskiej. Wariant A nie podzieli Wysokiej ale z pewnoscią podzieli jeszcze bardziej wieś Ślęza i doda wiecej spali, pyłów i hałasu do już istniejących i pochodzących z autostrady. Wpłynie to niekorzystnie dla wszystkich mieszkańców Ślęzy nie tylko jednego o którym Pan wspomniał. Prosze o obiektywizm.

 9. Dariusz / 28 gru 2016

  Wariant A (wzdłuż autostrady A4) jest wariantem najmniej szkodliwym społecznie. W zasięgu jego szkodliwych wpływów mieszka najmniejsza liczba osób w stosunku do pozostałych wariantów. Jest akceptowlny przyrodniczo i zapewnia takie same korzyści komunikacyjne jak inne warianty. W całej rozciągłości popieram ten wariant.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Przypominam że o drodze w Wysokiej było wiadomo od wielu wielu lat z miejscowego planu zagospodarownia terenu. Wiedział o tym każdy kto osiedlał się w Wysokiej. Dlatego też aby się osiedlić niektórzy wybrali dalej położoną od miasta wieś Ślęza. Przesuwanie tej drogi do Slęzy jest wiec zwykłą niesprawiedliwością i łamaniem umów społecznych.

   • Witek / 3 sty 2017

    Plan zagospodarowania przestrzennego jest ważny tylko do ok. 15 lat poźniej moze się zmienić wiec proszę się tak nie opierać na tym argumencie. Spec ustawa teraz pozwala budować drogę gdziekolwiek.

 10. Joanna / 28 gru 2016

  Popieram wariant A wzdłuż autostrady A4. Prawie nikomu on nie szkodzi, nie wchodzi między bloki – będzie możliwość rozbudowy drogi w przyszłości. Nie podzieli Wysokiej na części a samochody stojące w korku na tej nowej drodze nie będą smrodziły nam prosto w okna. Po co szkodzić tak wielu ludziom (jak w innych wariantach) jak można tego nie robić – wariant A?

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Nie rozumiem dlaczego nie chce Pani aby auta smrodziły mieszkańcom Wysokiej a przychyla się Pani do tego aby smrodziły mieszkańcom wsi Ślęza. Wariant A nie podzieli Wysokiej ale podzieli jeszcze bardziej wieś Slęza. Proszę o obiektywizm.

 11. Anna / 29 gru 2016

  Jako mieszkanka Wysokiej przy ul. Lipowej nie zgadzam się na nowe warianty.
  Ulica Lipowa byłaby drogą dojazdową do obwodnicy, a jako wąska droga będzie zakorkowana tak jak ul. Zwycięska.
  My, mieszkańcy Wysokiej ul. Lipowej i Malinowej będziemy protestować przeciwko nowym wariantom wzdłuż autostrady A4!

  • Dariusz / 29 gru 2016

   Szanowna Pani,
   Lipowa nie będzie zakorkowana, rondo zapewni sprawny wjazd na obwodnicę. Ponadto kto miałby zakorkować tą ulicę? Samochodów będzie tyle, ile jest. Mieszkancy Otaszyna pojadą odkorkowaną Zwycięską, ruch tranzytowy będzie już na obwodnicy, więc nie będzie go na Lipowej

  • Krzysztof / 29 gru 2016

   Chyba nie wiecie
   przeciwko czemu protestować chcecie.

   • Michał / 29 gru 2016

    Wiemy przeciwko czemu chcemy i będziemy protestować.
    Ulica Lipowa byłaby drogą przejazdową wszystkich pojazdów, które od ulicy Kutrzeby miałyby się wpiąć do nowo projektowanej drogi wojewódzkiej wzdłuż A4 – do wariantu A lub wariantu 4. Przez takie rozwiązanie utworzyłyby się bardzo duże korki na ulicy Lipowej, która nie jest dostosowana do przejazdu tak dużej liczby pojazdów.

    • Michał / 2 sty 2017

     Popieram!!!
     Mieszkańcy Wysokiej za wariantem podstawowym!

     • Darek / 3 sty 2017

      Prawdziwi mieszkańcy Wysokiej są wszyscy bez wyjątku za wariantem wzdłuż A4

     • Witek / 3 sty 2017

      Mieszkańcy Ślęzy za wariantem wzdłuż autostrady świetny pomysł!!!

  • Edyta / 1 sty 2017

   też uważam ze wszystkie ulice dojazdowe do wariantu A (wzdłuż A4) będą zakorkowane, nikt ich nie poszerzy ani nie rozbuduje. Na konsultacjach projektant wyraźnie powiedział że Wariant A nie obejmuje analizy dróg dojazdowych. Ulica Pszenna tez będzie jednym wielkim korkiem, a w sąsiedztwie wjazdów i zjazdów, gdzie powstaje kilkanaście budynków jednorodzinnych i istnieje już kilkanaście (których nie było na „aktualnych mapach”) nie będzie można ani wyjść ani wyjechać z domu.
   Jestem zdecydowanie przeciwna wariantowi A – wzdłuż A4 !

 12. Paweł / 29 gru 2016

  Bardzo fajne rozwiązanie, nowy projekt znacząco odbiega od zabudowań mieszkalnych, od szkoły i jest możliwość rozbudowy drogi na dwa pasy po calej długości. Gratuluje pomysłu nowego projektu. Mam nadzieje że zostanie zrealizowany.

  • Barbara / 3 sty 2017

   Proszę zwrócić uwagę, gdzie planowany jest wariant A. Według planu przebiega bardzo blisko zabudowań mieszkalnych. Poszkodowani będą ludzie, którzy budując domy w ciągu ostatnich dwóch lat byli pewni, że w sąsiedztwie będą mieć autostradę, a nie autostradę i obwodnicę! Dlaczego w Wysokiej mają pozostać ogródki działkowe, a we wsi Ślęza ma być ostatecznie po rozbudowie autostrady i wybudowaniu obwodnicy 14 pasów! Przecież to niedorzeczne!

   • Edyta / 3 sty 2017

    W pełni sie z Panią zgadzam.
    Tez wybudowaliśmy dom zgodnie z obowiazującym mpzp, z okna widzimy samochody jadące auostradą. Kupiliśmy dzwiękoszczelne okna, latem jednak i to nie pomaga. Ale budowalismy dom świadomie z konsekwencjami sąsiedztwa jakie mamy. Teraz Wysoka chce nam podarowac jeszcze 10 dodatkowych pasów drogi ( u nich byłyby to 2). To strasznie egoistyczne z ich strony. Przy okazji wszędzie rozgłaszają ze koncepcja A idzie przez pola. Ludzie jakie pola. My tu mieszkamy, zobaczcie nas. Nawet na konsutacjach projektanci nie wrysowali naszych domów. Tu jest kilkanaście budynków – nowej zabudowy jednorodzinnej. Dlaczego ktoś chce potraktować nas przedmiotowo proponując budowę nasypów, które zacienią nam domy, a hałas i pył zniszczą nasze zdrowie . To jakis absurd i paranoja

 13. Edyta / 29 gru 2016

  Jestem mieszkanką osiedla domów jednorodzinnych przy ul. Irysowej i również popieram wariant A, przy autostradzie. Jest to rozwiązanie chroniące prawa wszystkich mieszkańców wsi. Doskonała lokalizacja !!!

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Jakiej wsi bo z pewnością nie wsi Slęza?
   Jestem zdecydowanie za wariantem Podstawowym w Wysokiej (najtańszym, zgodnym z miejscowym planem zagospodarowania terenu)

  • edyta / 3 sty 2017

   O jakiej wsi Pani pisze. chyba o osiedlu a nie o wsi. Definicja wsi nijak sie ma do zwartej gęstej zabudowy wielorodzinnej. Proszę nie mylić pojęć. Wieś CHCE drogi przez Wysoka w wariancie podstawowym-OBOWIĄZUJĄCYM. Przy największym skupisku mieszkań a nie domów.

 14. Ania / 29 gru 2016

  Wariant A jest korzystny dla wyłącznie wszystkich mieszkańców Wysokiej, a nie dla „wszystkich”. Dla wszystkich mieszkańców Ślęzy jest wariantem najgorszym, a do tego wymyślonym na siłę z uwagi na protesty Wysokiej. Jest droższy, dłuższy i niekorzystny społecznie dla wszystkich poza Wysoką.

  • Michał / 2 sty 2017

   Pełna zgoda!!! Droga powinna powstać w wariancie pierwotnym przez Wysoką!!

   • Darek / 3 sty 2017

    Wariant przez WQysoką będzie oddziaływał na kilka tysięcy osób. Wariany wzdłuż autostrady – jedynie na sołtysa Slęzy. Więc który jest mniej szkodliwy społecznie?!

    • edyta / 3 sty 2017

     Wariant przy A4 na Sołtysa też będzie oddziaływał. Ale zobaczcie na mapie, ze Ślęza to nie tylko dom Sołtysa. Sołtys juz ma autostrade więc jest przyzwyczajony. MY Mieszkańcy CAŁEJ WSI nie chcemy tej drogi a raczej kilkanaście dodatkowych pasów ruchu. W Wysokiej byłyby to 2. Rachunek jest prosty. I kto tutaj mówi o sprawiedliwości społecznej, kto sie jej najbardziej domaga? Mieszkańcy Wysokiej

   • Darek / 3 sty 2017

    Od czasu wymyślenia wariantu podstawowego okoliczności się znacząco zmieniły, tylko ślepy tego nie widzi. Tylko wariant A!

 15. Bartek / 30 gru 2016

  Wariant A jest dużo droższy od przebiegu przez Wysoką. Nie jest jeszcze dokładnie przebadany przyrodniczo a społecznie już antagonizuje mieszkańców Ślęzy z niektórymi mieszkańcami Wysokiej. Rozbudowa wariantu A – kiedy i za ile? może te dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych przeznaczyć na budowę tunelu w Wysokiej?

 16. Szymon Zawada / 30 gru 2016

  W 2008 roku kupiłem mieszkanie w Wysokiej i już wtedy wiedziałem że jest planowana droga do ronda w Żernikach. Obiektywnie patrząc taka droga jest potrzebna, pomimo przebiegu przez Wysoką. W Wysokiej i na Ołtaszynie mieszka już tyle ludzi że obecne drogi nie wystarczają. Jestem za wariantem pierwszym, jak najbliżej Wrocławia.

  • Darek / 3 sty 2017

   Kłamiesz.
   W 2008 była w planie obwodnica prowadząca od ronda w Żernikach drogą strzelińską do A4 . A w Wysokiej miała być droga lokalna umożliwiająca wjazd na osiedla.
   Mieszkańcem Wysokiej to Ty nie jesteś, trollu .

   • Ania / 3 sty 2017

    Można być za lub przeciw, ale wyzywanie się jest dosyć mało merytoryczne.
    Nawet gdyby wszyscy przedstawili się z imienia i nazwiska to i tak znalazłby się jakiś np. Darek, który koniecznie musi kogoś obrazić. Tylko po co?

   • edyta / 3 sty 2017

    właśnie ta droga której tak strasznie nie chcecie w Wysokiej będzie lokalną umożliwiająca wyjazd z osiedla – w porównaniu do tej propozycji wzdłuż A4 z kilkunastoma pasami ruchu. Nie widzę wiec problemu. Nazwijmy ją drogą lokalną. Niech bedą ściezki rowerowe, którymi dojedziemy do Wrocławia i będą kontynuacją ścieżek już istniejących. Wszyscy tego chcemy. Nie chcemy autostrady, już jedną mamy. Ona ma być dla mieszkańców – nazwijmy wiec ją tak, zeby wszyscy byli zadowoleni. Proponuję, żeby Wysoka zmobilizowała siły i nadała jej imię :)

    • Bartosz / 4 sty 2017

     Naprawdę proszę zapoznać się lepiej z tematem i drogą o jakiej jest mowa. Planowana droga, ma być docelowo tak zwaną Wschodnią obwodnicą Wrocławia, której celem jest lepsza komunikacja pomiędzy gminami sąsiadującymi z miastem Wrocław. To nie jest droga lokalna której celem jest odciążenie Zwycięskiej. [Chociaż na pewno się do tego przyczyni - obecnie ruch z już wybudowanych odcinków, po części ląduje na Zwycięskiej].
     Ta droga nie przewiduje wjazdów bezpośrednich z osiedli [!!!]. A teraz uwaga ten stary mpzp, który wielu tak czci, mówi o drodze do której takie wjazdy są możliwe, to jest ta mała/wielka różnica. Więc dla mieszkańców Wysokiej czy Ślęzy istotnym są dwa zagadnienia, Obwodnica o której jest mowa i której dotyczą uzgodnienia i drugie droga lokalna o której nikt nie mówi. utożsamianie tych dwóch zagadnień jest błędem.

   • Barbara / 3 sty 2017

    Chyba się Panu coś pomyliło! Proszę zachować wyzwiska dla siebie, świadczą tylko o Pana kulturze, a nie wnoszą nic do tej dyskusji, w której każdy może wyrazić swoje zdanie.

  • Witek / 3 sty 2017

   Ale ty przecież mieszkasz w Ślęzie koło Topacza to będziesz daleko od tej drogi wzdłuż autostrady

 17. Julita / 30 gru 2016

  Popieram wariat A – droga zdecydowanie przebiega najdalej od zabudowań mieszkalnych oraz szkoły. Istnieje możliwość rozbudowy na dwa pasy w jedną stronę na całej długości obwodnicy. W mojej ocenie jest to najlepsze rozwiązanie. Popieram ten projekt.

  • Barbara / 3 sty 2017

   Ta droga w wariancie A przebiega bardzo blisko zabudowań mieszkalnych. Czasy się zmieniły. Nie ma już tam pola kukurydzy, a są pełnoprawni mieszkańcy wsi. Tacy sami ludzie jak w Wysokiej, więc dlaczego mogą mieć za oknami dodatkowe 4 pasy, a mieszkańcy Wysokiej oprotestowują 2?

 18. Jarosław / 30 gru 2016

  Popieram powstanie drogi wzdłuż A4. Jest to wariant najbardziej uzasadniony społecznie i drogowo. Pozwoli uniknąć podziału wsi na 2 części, skomplikowania życia mieszkańcom i dzieciom ze szkoły w Wysokiej oraz wybudowania drogi która rzeczywiście będzie pełniła funkcję obwodnicy, a nie drogi wciśniętej między osiedla,

 19. Leszek / 30 gru 2016

  Wariant przy A4 jest najlepszych wariantem dla środowiska oraz dla mieszkańców (jakby nie patrzeć też jesteśmy częścią środowiska). Droga będzie mogła być szersza, nie trzeba będzie budować nasypu (lub tunelu, który zaraz po wariancie przy A4 byłby drugim dobrym rozwiązaniem, choć widząc bliskość zabudowań, trochę ryzykownym). I warto pamiętać, ze jest to rozwiązanie korzystne dla dzieci z nowej szkoły. Popieram wariant przy A4.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Prawda jest jednak inna.
   Najmniej szkodliwym wariantem z punktu widzenia środowiska jest własnie wariant P – podstawowy biegnący przez miejscowość Wysoka. Taka informacja padła na konsultacja społecznym.
   W wariancie A bedzie niestety budowany nasyp i to zdecydowanie dłuższy (1,6km o wysokosci od 5 do 9 metrów) niż nasyp który miałby powstać w wariancie podstawowym przez Wysoka(0,6km). To między innymi powoduje ze wariant P-podstawowy jest duzo tańsza opcja.
   Jeśli chodzi o korzyść dla dzieci to prosze pamietac że w Ślęzie też mieszkaja dzieci i chodzą do tej samej szkoly wiec żaden z tych wariantów nie jest korzystny dla dzieci bo zawsze jedne lub drugie będą poszkodowane.

 20. Agnieszka / 30 gru 2016

  Gratulacje dla firmy projektującej. W końcu ktoś rozsądnie pomyślał o mieszkańcach Wysokiej. Droga jest oczywiście bardzo potrzebna ale z prawdziwego zdarzenia. Taka żeby miała odpowiednią przepustowość, możliwość ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Budujmy drogi na lata a nie na dziś.
  Brawo Projektanci! Trzymam kciuki aby Wasz projekt docenił Inwestor.

  Agnieszka

 21. Dariusz / 30 gru 2016

  Ten wariant jest jak najbardziej OK! Popieram.

 22. Mirosława / 30 gru 2016

  Popieram wariant podstawowy, czyli ten który przebiega przez Wysoka.
  Przecież już dosyć mamy waszych protestów , a pisanie że mieszkańcy Ślęzy wdychając spaliny od autostrady ,to jeszcze jedna droga im nie zaszkodzi jest karygodne. Protestują mieszkańcy Ślęzy, Ołtaszyn,czesci Wysokiej , a urzędnicy ciągle zaskakują nas nowymi projektami. My mieszkańcy Ślęzy mówimy zdecydowane nie dla budowy obwodnicy wzdłuż autostrady A4 .

  • Małgorzata / 2 sty 2017

   Jak najbardziej zgadzam się wariant przez Wysoką -jedyne rozwiązanie
   -dość wydawania pieniędzy na co rusz nowe warianty-

 23. Michał / 31 gru 2016

  Czy Wójt Gminy Kobierzyce odpowiada za swoje decyzje? Przecież powaga urzędu który reprezentuje powinna Go obligować do tego żeby jeszcze brał odpowiedzialność za swoje słowa. Na Konsultacjach Społecznych 21.12.2016 r. stwierdził iż może wykupić w Wysokiej grunt który jest przeznaczony pod drogę wojewódzka, mało tego, że wybuduje tam jeszcze drogę gminną. Może zacznie Pan Wójt budować jeszcze autostrady których nam brakuje jak Gmina Kobierzyce jest taka bogata? Całe Południe Wrocławia i też część mieszkańców Wysokiej czekają na dokończenie budowy obwodnicy od Żernik do Bielan, a przecież to nikt inny jak Pan Wójt gminy Kobierzyce zatwierdził pierwsze plany w 2000r przeznaczając tam grunt pod drogę Powiatową w Wysokiej. On też przekazał grunt w 2003r do Powiatu Wrocławskiego pod budowę tej drogi o powierzchni 11000m2. Jak by tego było mało podpisał jeszcze porozumienie z 8 innymi Urzędami na budowę tej drogi na granicy miasta. Dzisiaj che tą drogę wykupywać (bogata Gmina, nie ma co) a może wreszcie ktoś odpowiedzialny w Urzędzie Marszałkowskim podejmie decyzje żeby tą drogę tam wykonać bo wszyscy stoimy w korkach na ulicy Zwycięskiej i Chabrowej, a nie czarujmy ludzi że droga przy autostradzie rozwiąże problem (chyba że problem Pana Wójta) bo tam przy tych kolizyjnych wjazdach będą tylko wieczne korki a Chabrowa i Zwycięska dalej będzie zakorkowana.

  • jerzy / 3 sty 2017

   Jak widać mieszkaniec ulicy Zwycięskiej wyraził swoje zdanie. Szczytem ignorancji byłoby wybudowanie drogi która po 1) byłaby jedno-pasmowa, przy założeniu wariant drogi na gruncie, 2) dwu-pasmowa, wariant estakada ( przekroczy budżet w efekcie nigdy nie powstanie). Także zapraszam chętnych dolewamy oleju do głowy gratis.
   Pozdrawiam.

 24. Agnieszka / 31 gru 2016

  Gratulacje dla projektantów.
  W końcu ktoś pomyślał o mieszkańcach Wysokiej. Droga jest bardzo potrzebna jednak we wsi nie ma miejsca na trasę o tak dużej przepustowości. Ufam, że koncepcja drogi przy A4 rozwiąże problemy na lata, będzie możliwość jej rozbudowy oby tylko projekt został zaakceptowany przez Inwestora.

  • Jolka / 2 sty 2017

   nie ma co gratulować projektantom. Dostali zlecenie zaprojektowania drogi, której przebieg ktoś mądry narysował palcem po mapie nie bacząc na przeszkody, omijając wille milionerów. No i mamy nową koncepcję . Abrakadabra. A i rozwiązałaby problemy może i na lata. Osiedle Wysoka na trochę przestanie krzyczeć, potem znów będzie ambaras, ze nie moga wyjechać z rozbudowanego w miejscu drogi osiedla. Budowę nowego blokowiska w miejscu mającej powstać drogi też pewnie będziecie blokować??

   • Darek / 3 sty 2017

    Nie, w miejscu obwodnicy gmina zbuduje lokalną drogę z wjazdami na osiedla.

    • Ania / 3 sty 2017

     Optymizm godny pozazdroszczenia… Jeśli teraz nie powstanie tam droga to gmina na pewno już nic tam nie wybuduje. Sprzeda natomiast działki pod nowe bloki. Ale będzie fajnie…

    • ewa / 3 sty 2017

     tak tak Wójt Wam obiecał. Nawet obiecał ze sami sobie tutaj poprojektujecie. Tak się składa, ze uczestniczyłam na zebraniu w Wysokiej i takie deklaracje padły. Wójt widzi w osiedlu Wysoka swoich wyborców. To było bardzo nieeleganckie Panie Wójcie. Co to za ojciec, który troszczy się tylko o jedno dziecko. Gmina Kobierzyce to nie tylko Wysoka

 25. Piotr / 31 gru 2016

  Stanowczo protestuję za wyborem wariantu przy autostradzie A4 !!!
  Jest to naruszenie wielu zasad postępowania i logiki tj.
  - proponowanie drogich rozwiązań zamiast tańszych
  - zastępowanie bezkolizyjnych rond skrzyżowaniami kolizyjnymi
  - korkowanie przejezdnych jeszcze dróg zamiast odkorkowanie . . zakorkowanych
  - budowanie dróg tym co ich nie potrzebują zamiast tym którym się to obiecało i gdzie są potrzebne
  - degradację środowiska zamiast jego wsparcie i ochronę
  - rujnowanie zamiast budowania zaufania do Państwa
  - itd. itp.
  Jestem mieszkańcem Ślęzy od 20 lat
  tu wybrałem odpowiednie miejsce, biorąc pod uwagę Plany Zagospodarowania, wybudowałem dom i sprowadziłem do niego swoją rodzinę., czy teraz muszę zaczynać od nowa?
  Zawsze miałem i nadal mam szacunek dla naszego wójta, podejmuje trudne decyzje ale nadal jest człowiekiem i może się czasem pomylić czego dowodem jest to, że negocjował i podpisał porozumienie z miastem Wrocław w sprawie drogi w wariancie podstawowym, oddał teren pod tą inwestycję aż wreszcie wybudował wielką szkołę obok, która w protestach mieszkańców wysokiej często jest argumentem – przeciwko.
  W miejscowości Wysoka Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewidywał i przewiduje drogę więc proszę go realizować i nie wydawać naszych pieniędzy na nieudane i błędne rozwiązania.
  Jeśli ktokolwiek podejmie decyzję inną jak przewiduje wariant podstawowy (zgodny z Planem Z.P.T.) to weźmie na siebie odpowiedzialność a ja jestem przekonany, że całe południe Wrocławia aż do Bielan Wrocławskich przez połowę doby będzie stało w spalinach i korkach a na naprawę błędu nie będzie następnych pieniędzy.

  • Ggg / 3 sty 2017

   Bardzo dobra decyzja. Ten nowy warian jest najlepszy. Wysoka uratowana

  • Darek / 3 sty 2017

   „Stanowczo protestuję za wyborem wariantu przy autostradzie A4 !!!”

   Czyli tłumacząc na język polski – jesteś za wariantem wzdłuż A4.

   I słusznie, to jedyne rozwiąznie, które ma możliwość rozbudowy w przyszłości, omija wielotysięczne osiedla i zapewni właściwą przepustowość ruchu tranzytowego przez co odciąży drogi lokalne na Ołtaszynie i w Wysokiej oraz w Ślęży.

 26. Paweł / 31 gru 2016

  Nowe warianty inne niż wariant podstawowy nie realizują założeń obwodnicy. Nie stanowią żadnego rozwiązania dla zwycięskiej, kutrzeby grota Roweckiego…. byle nie była w miejscu, o którym mowa w planie zagospodarowania.

  • Darek / 3 sty 2017

   Wariant podstawowy właśnie NIE REALIZUJE ZAŁOŻEŃ OBWODNICY – gdyż nie da się go w żaden sposób rozbudować do 2×2 pasy w przyszłości.

 27. Andrzej / 1 sty 2017

  Zaroponowany wariant A przebiegu obwodnicy wzdłuż Autostrady A4 omijający wieś Wysoka nie spełni jakiegokolwiek zadania polegającego na rozładowaniu ruchu z ul. Zwycięskiej i usprawnieniu komunikacyjnemu dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Poprzez likwidację rond i odsunięcie drogi tak naprawdę wybudowana zostanie OBWODNICA WSI WYSOKA z której nawet jej mieszkańcy będą korzystać sporadycznie

 28. Edyta / 1 sty 2017

  ta droga jest potrzebna Wysokiej a nie Ślęzie. Nie ma lepszych ani bardziej racjonalnych rozwiązań niż wariant podstawowy – czyli obowiązujący tzw. P. A dobro społeczne to slogan, pasuje zawsze i wszędzie. W Wysokiej mieszkają ludzie i w Ślęzie też. Wcale nie są gorsi i dzieci ze Ślęzy też nie są gorsze od dzieci z Wysokiej. W Wariancie A nikt nie przewidział nasypu pod którym bezpiecznie będą poruszali się mieszkańcy i dzieci będą bezpiecznie wychodziły z domów albo szły do szkoły. Mieszkańcy Wysokiej kupili drogę wraz z mieszkaniami, a teraz chcą mieszkańcom Ślęzy podrzucić coś czego nie chcą a dzięki czemu – czyli tej drodze- kupili mieszkania w bardzo korzystnych cenach. Mieszkańcy Wysokiej – ŻYCIE POLEGA NA WYBORACH. Nikt nie kazał Wam kupować mieszkań w Wysokiej.
  Ta droga jest potrzebna nie tylko Wam ale i dzielnicom Wrocławia, przez które codziennie jedziecie do pracy we Wrocławiu. Jesteście związani z Wrocławiem a chcecie wywalić drogę w miejsce do którego nikt się nie cofnie. To chora walka.

  • Darek / 3 sty 2017

   Ty wiesz lepiej , co nam jest potrzebne?
   ???!!

  • Darek / 3 sty 2017

   A co dzieci ze Ślęzy miały by do robienia po drugiej stronie autostrady, w szczerym polu?

   • Mariusz / 3 sty 2017

    Użyj trochę wyobraźni (jeżeli oczywiście jesteście w stanie to zrobić) i wyobraź sobie, że dzieci z Ślęzy będą tamtędy np. szły do szkoły i będą później wracały ze szkoły, może będą chciały jechać na rowerach … (nie zawsze będą jechały autobusem szkolnym)
    Najprawdopodobniej my dorośli też będziemy chcieli tędy przejść na piechotę – nie zawsze poruszamy się samochodami.

    p.s.
    Proszę nie atakować Sołtysa to nie tylko sołtys protestuje – nie zgadzają się wariantem drogi A – mieszkańcy Ślęzy, Ołtaszyna, Partynic, Jagodna i duża część mieszkańców Wysokiej nie akceptuje wariantu A (oprócz blokowiska przy planowanej drodze krajowe)

   • Barbara / 3 sty 2017

    Panie Darku, chyba Pan żartuje. Szkoda słów na Pana komentarze. Po co się Pan wypowiada, skoro poza obrażaniem innych nie wnosi Pan kompletnie nic do dyskusji ??!!!

    • Darek / 3 sty 2017

     Nie nie żartuję i nie widzę nic niestosownego w tym przciwko czemu Pani protestuje.
     Czy dzieci ze Ślęży OBECNIE chodzą w poprzek autostrady A$ i dalej przez pola do szkoły w Wysokiej?
     Czy dzieci ze Ślęży OBECNIE idą do szkoły w Wysokiej przez pozbawiony
     chodnika mostek nad A4?
     Na oba pytania odpowiedź brzmi NIE.
     Jadą autobusem MPK, gimbusem albo wiozą je rodzice samochodami.
     Więc powstanie obwodnicy zaraz obok A4 NICZEGO NIE ZMIENIA.
     Dzieci ze Ślęży (tak samo jak i z Wysokiej) NIE MAJĄ ŻADNYCH POWODÓW DO PRZEBYWANIA W POLU NA PÓŁNOC OD A4 , czyli tam, gdzie powinna być obwodnica..
     W wariancie podstawowwym wszystkie dzieci będą miały obwodnicę na boisku i w klasach a dzieci z Wysokiej – także po lekcjach w domu.
     W niektórych miejscach w wariancie przez Wysoką skraj obwodnicy ma być oddalony o kilka metrów od okien mieszkań!

     • Edyta / 3 sty 2017

      panie darku
      do szkoły w Wysokiej chodzi baaaardzo duzo dzieci z Wrocławia, którym żadna ze spornych dróg nie bedzie przeszkadzała (zwłaszcza jak wróca do wrocławskiego domu). Do szkoły chodzi bardzo duzo dzieci z Wrocławia pomeldowanych na szybko we Wsi – osiedlu Wysoka przez włascicieli mieszkań w Wysokiej, bo fajna szkoła i każdy chciał posłac tam swoje dziecko. Wszyscy doskonale o tym wiedzą. Proszę spytac panią dyrektor szkoły, albo wójta. My sie kłócimy, ale dzieci zostawmy w spokoju. Nasze dzieci, dzięki operatywnym mieszkańcom Wysokiej będą niedługo chodziłty do szkoły w systemie zmianowym. Te dzieci z drugiej zmiany jesienia i zimą nie będa nawet widziały ani słyszały drogi , gdyz będą ekrany.
      Wymeldujcie – Mieszkańcy Wysokiej swoich „nowych lokatorów” i wówczas zminimalizujemy korki

 29. Edyta / 1 sty 2017

  Mieszkańcy Wysokiej, zajrzyjcie do szuflad i poczytajcie sobie swoje akty notarialne. Zobaczcie jakie są w nich zapisy odnośnie spornej drogi. Podpisaliście się pod nimi ?

  • Darek / 3 sty 2017

   Ja swój akt czytałem, ale skąd ty wiesz co w moim akcie jest?
   W życiu większych bzdur ….

 30. Aleksander / 2 sty 2017

  Mieszkanie w Wysokiej mam od 2008 roku. Od początku wiedziałem że będzie tam droga dojazdowa do Bielan i bardzo mnie to cieszyło. Ludzie przecież ta droga W wysokiej jest w planach prawie od 20 lat!
  Sytuacja w obecnej chwili to jakiś horror komunikacyjny. Przesunięcie planowanej drogi nic tu nie zmieni ponieważ kolejny raz trzeba będzie odstać w korkach żeby dojechać do przennej, zmieni się jedynie kierunek stania. Nie rozumiem całego zamieszania z tą drogą w pierwotnym wariancie. Jest wykupiony grunt, plany na 2 a nie na 4 pasy, przyzwoicie zaplanowane wjazdy i zjazdy dla mieszkańców. To co teraz w tym miejscu przeznaczonym na drogę powstanie, kolejne osiedla?
  Ludzie mieszkający w okolicy jak tlenu potrzebują także porządnej dodatkowej drogi. Zwycięska i Chabrową są po prostu już niewystarczające a zaklinanie rzeczywistyście i na siłę przesuwanie problemu na południe nie rozwiąże problemu. Poza tym, czy ktoś się tutaj zastanowił nad czasem, jaki jest potrzebny żeby kolejny raz wykupić potrzebne tereny, przejść protesty i cały proces związany z uruchomieniem nowych koncepcji?

  • Darek / 3 sty 2017

   Czas jest taki sam.
   Z obwodnicy w wariancie podstawowym będą tylko spaliny prosto w okna, a żadnych wjazdów na osiedla nie będzie – toż to „obwodnica”…

   • Piotr / 3 sty 2017

    Już sobie wyobrażam jak Pan Darek dużo krzyczy by mu ronda pod jego bramą budowali zamiast w ogródkach działkowych.
    Słowa pisane czytajmy ze zrozumieniem i rysunki też.- toż to proste.

  • Witek / 3 sty 2017

   To czemu przez 20 lat nikt nic nie zrobil?? Jest coś takiego jak uchylenie miejscowego planu zagospodarowania

 31. Ania / 2 sty 2017

  Nasz Pan Wójt niestety nie bierze odpowiedzialności ani za swoje słowa, ani za czyny. Już samo wydanie pozwoleń na budowę tylu bloków mieszkaniowych w Wysokiej w pobliżu bardzo dawno planowanej drogi jest szczytem nieodpowiedzialności. Chciał zarobić (mówię o finansach gminy, żeby było jasne) – super, zarobił, to teraz niech też pamięta o kasie i nie wydaje dodatkowych środków na nowe warianty, tylko niech realizuje plany i obietnice. Miała być droga przez Wysoką – jest na to miejsce, są pieniądze, Wrocław chce się dołożyć bo ma świadomość, że jest ona niezbędna również dla Ołtaszyna, Partynic itd. – to niech w końcu będzie!!!
  Szukanie nowych wariantów (znacznie, znacznie droższych), wydawanie środków na nowe badania, skłócanie innych mieszkańców gminy w imię zrobienia dobrego wrażenia na garstce wiecznie protestujących przeciwko temu co dawno miało być… Skandal, oszustwo, żenada.

 32. Ania / 2 sty 2017

  Mieszkam w Ślęzie od kilku lat. Mieszkam tu ponieważ szukając domu/mieszkania w okolicy szybko wykluczyłam Ołtaszyn i Wysoką – miejsca zatłoczone, pełne bloków, aut, parkingów i (!) z perspektywą wybudowania w wysokiej drogi -TEJ DROGI.
  Ślęza była sympatyczną wsią z zabudową jednorodzinną, oczywiście z perspektywą rozbudowy ale też nie wysokimi blokami. Wsią przy autostradzie, która była tam znacznie wcześniej niż ja i moją decyzją kupna domu. I wsią, przez którą w żadnych planach i perspektywach nie miała przechodzić dodatkowa droga/obwodnica.
  Czy to, że ja sprawdziłam plany miejscowe i protestuję przeciwko ich zmianom, a mieszkańcy Wysokiej protestują przeciwko czemuś co w tych planach było zawsze kogokolwiek interesuje. Podejrzewam, że nie, ale i tak muszę głośno i wyraźnie powiedzieć, że NIE CHCĘ OBWODNICY PRZEZ ŚLĘZĘ. Protestuję i jestem oburzona wariantem A.

  • Darek / 3 sty 2017

   Przez Ślęze wariant A nie przechodzi!! Zrozumcie i zechcijcie zauważyć, że jest on planowany po drugiej stronie autostardy niż wasza wieś. Wasz siołtys Was , we włsnym interesie, okłamuje!

   • Joanna / 3 sty 2017

    Szanowny Panie,
    Czy mysli Pan, ze jest Pan anonimowy? Proszę się liczyć ze słowami, bo takiego sołtysa, jakiego mamy, to każdy nam pozazdrości!
    Sołtys mógłby dostać odszkodowanie za swoje działki, ale On walczy w imieniu wszystkich mieszkańców. Dba o nasze dobro – nie chcemy obwodnicy wzdłuż a4!!!!

   • Ania / 3 sty 2017

    Wysoka nie sięga do autostrady. Te tereny to ciągle Ślęza. Wariant A znajduje się na terenie Ślęzy, a nie Wysokiej. Proponuję się dobrze zapoznać a mapą.

   • Edyta / 3 sty 2017

    Ma Pani rację , Pani Aniu
    autostrada dzieli Slęze na pół. Jedna z połówek jest od strony Wysokiej. A mało tego te tereny Wysokiej które są zlokalizowane pomiedzy właśnie tą częscia Ślezy a osiedlem Wysoka zamieszkuja ludzie równiez przeciwni wariantowi A- wzdłuz A4. W opinii osiedla Wysoka po „tej” stronie autostrady NIC NIE MA. Wiec mozna puscic drogę której oni nie chcą. Ale prawda jest inna

 33. Piotr / 2 sty 2017

  Stanowczo protestuję za wyborem wariantu przy autostradzie A4 !!!
  Jest to naruszenie wielu zasad postępowania i logiki tj.
  - proponowanie drogich rozwiązań zamiast tańszych
  - zastępowanie bezkolizyjnych rond skrzyżowaniami kolizyjnymi
  - korkowanie przejezdnych jeszcze dróg zamiast odkorkowanie zakorkowanych
  - budowanie dróg tym co ich nie potrzebują zamiast tym którym się to obiecało i gdzie są potrzebne
  - degradację środowiska zamiast jego wsparcie i ochronę
  - rujnowanie zamiast budowania zaufania do Państwa
  - itd. itp.
  Jestem mieszkańcem Ślęzy od 20 lat
  tu wybrałem odpowiednie miejsce, biorąc pod uwagę Plany Zagospodarowania, wybudowałem dom i sprowadziłem do niego swoją rodzinę, czy teraz muszę zaczynać od nowa?
  Zawsze miałem i nadal mam szacunek dla naszego wójta, podejmuje trudne decyzje, ale nadal jest człowiekiem i może się czasem pomylić, czego dowodem jest to, że negocjował i podpisał porozumienie z miastem Wrocław w sprawie drogi w wariancie podstawowym, oddał teren pod tą inwestycję aż wreszcie wybudował wielką szkołę obok, która w protestach mieszkańców wysokiej często jest argumentem – przeciwko.
  W miejscowości Wysoka Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewidywał i przewiduje drogę, więc proszę go realizować i nie wydawać naszych pieniędzy na nieudane i błędne rozwiązania.
  Jeśli ktokolwiek podejmie decyzję inną jak przewiduje wariant podstawowy (zgodny z Planem Z.P.T.) to weźmie na siebie odpowiedzialność a ja jestem przekonany, że całe południe Wrocławia aż do Bielan Wrocławskich przez połowę doby będzie stało w spalinach i korkach a na naprawę błędu nie będzie następnych pieniędzy.

  • Darek / 3 sty 2017

   Jestem mieszkańcem Wysokiej od 14 lat, tu wybrałem swoje miejsce .. I nie było tu wtedy w planie żadnej obwodnicy a jedynie droga gminna mająca zapewnić dojazd na przyszłe osiedla. Nie zgadzam się na widzimisię planistów chcących wpakować nam miedzy bloki drogę o charakterze obwodnicy.
   Ołtaszyn rozbudowano w sposób niekontrolowany a teraz jego mieszkańcy płaczą, że korki – to Wrocław nie zapewnił żadnej infrastruktury drogowej…
   Może by tak ulicę Maczka przerobić na autostradę?
   A tak naprawdę to warian wzdłuż A4 nie szkodzi nikomu poza jedną rodziną mieszkającą po północnej stronie Ślęży. Bardzo aktywną rodziną.

   • Piotr / 3 sty 2017

    Trudno siedzieć tu bezczynnie skoro trafiło się na takiego przeciwnika.
    Rozumie, że Pan nie broni swoich interesów? Przepisując nasze komentarze.
    Bardzo proszę nie insynuować i wprowadzać w błąd bo też mieszkam na północnej stronie Ślęzy i nie jest to protest tylko jednej rodziny po tej stronie jak Pan napisał powyżej . Mieszka i protestuje tu wiele rodzin a poza nami do nowo budowanego osiedla wprowadzi się w 2017 roku jeszcze minimum 21 rodzin.
    Proszę sprawdzić na stronie www artidom

 34. Krzysztof / 2 sty 2017

  Jestem mieszkańcem Ślęzy, który z wyboru skazany jest na sąsiedztwo z A4. Wiedziałem że jest autostrada, generuje konkretny ruch i zanieczyszczenia ale dlaczego teraz mam dostać dodatkowy bonus w postaci dodatkowego natężenia ruchu, zanieczyszczeń, rezygnacji z bezpiecznego przejścia nad autostradą w stronę Wysokiej?
  NIGDY nie było takich planów, i sprzeciwiam się tego typu koncepcją.
  Nie rozumiem zmian i nowych koncepcji związanych z obwodnicą. Od lat było wiadomo że ta obwodnica ma przebiegać przez Wysoką. Dlaczego teraz nie siłę próbujecie przenieść drogę z Wysokiej do Ślęzy?
  W przypadku wariantu A nie ma żadnego zrównoważenia komunikacyjnego tylko populizm.
  Południe Wrocławia ma obciążoną Zwycięską i pozostałe drogi generujące spaliny i hałas, Ślęza A4 już teraz bardzo często zatykającą się a w Wysokiej zostaną ogródki?
  No i gdzie jest ta sprawiedliwość i równe rozłożenie komunikacji?

 35. malacukrowa / 2 sty 2017

  popieram 4 koncepcję

 36. Jolka / 2 sty 2017

  Nie wiem po co te dodatkowe warianty, skoro jest jeden obowiazujący, najkorzystniejszy, najsensowniejszy, zatwierdzony planami miejscowymi z wydzielonym korytarzem, nawet już na ukończeniu postępowanie w spr. decyzji środowiskowej. Skad nagle zrobił się taki problem i odwracanie kota ogonem. Dno musi być zupełnie inne. Stare przysłowie mówi, ze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o… no właśnie. Ja to widze w ten sposób ze chodzi właśnie o pieniądze – w tym przypadku przełożone na WLADZĘ. Władzę obecnych władz. Żeby nadal władały muszą mieć poparcie. A poparcie to rzesza ludzi, a nie garstka. Wysoka to rzesza ludzi – tu mieszkają wyborcy i o tych ludzi zadba WŁADZA. Wójt sprawia wrażenie od jakiegoś czasu – ewidentnie, ze nie jest wójtem Kobierzyc, ale Wójtem WYSOKIEJ. Ewidentnie im sprzyja, pociesza, uspokaja. Jestem mieszkanką Wysokiej, która chce wersji pierwotnej przebiegu drogi. Ale co my mieszkańcy Wysokiej mamy do gadania. „Osiedle Wysoka” krzyczy głośno i jest masą. Panie Wójcie – sprawiedliwości

 37. Małgorzata / 2 sty 2017

  Jestem przeciwko nowemu wariantowi usytuowanego obok autostrady A4 .
  Wariant nie przewiduje bezkolizyjnego ronda , jest dłuższy od podstawowego
  a co się z tym wiąże będzie droższy.
  Jestem mieszkanką Ślęzy i nie widzę potrzeby budowania nowej drogi na siłę ,tylko dlatego że, ktoś krzyczy że jej nie chce, u nas jest ona nie potrzebna a także nie rozwiąże problemów komunikacyjnych Partynic,Ołtaszyna i Wysokiej.
  Wariant podstawowy jest gotowy do realizacji od dawna a sprzeciw garstki ludzi z Wysokiej blokuje go i powoduje narastanie kosztów związanych z projektowaniem i badaniem nowych wariantów KTO ZA TO PŁACI???
  Oni ?

  • Darek / 3 sty 2017

   Jest dłuższy, ale mniej skomplikowany technicznie

   • Edyta / 3 sty 2017

    Panie Darku.
    Widzę ze nie mamy z byle kim do czynienia: inżynier, znawca terenu, psycholog i do tego świetnie orientujący się kto gdzie mieszka w Ślęzie….
    A do tego elokwencja.no no. Wysoka jest zapewne też z Pana dumna. My w Ślęzie nie mamy takich mieszkańców

 38. Marta / 2 sty 2017

  Alternatywne warianty obwodnicy (tj. wariant 4 i A) to jest nieporozumienie! Niech właściciele mieszkań w blokach położonych w Wysokiej przy wariancie podstawowym przyznają wreszcie, że doskonale wiedzieli iż jest tam planowana obwodnica (od lat) i z tego powodu kupowali mieszkania po cenach znacznie niższych. Teraz chcą problem „zepchnąć” na innych mieszkańców, którzy w tej miejscowości mieszkają nie 10 ale całe dziesiątki lat. Chyba każdy rozsądny człowiek kupując mieszkanie sprawdza wcześniej plany zagospodarowania terenu, a skoro tak o niech teraz bierze odpowiedzialność za swoje decyzje…
  Alternatywne warianty obwodnicy ani nie rozwiążą problemu komunikacyjnego na ulicach Zwycięskiej i Chabrowej, ani nie zakończą ciągłych sporów. Ponadto spowodują zakorkowanie ulicy Lipowej, która stałaby się drogą dojazdową do wjazdu na obwodnicę dla mieszkańców jadących od Wrocławia przez ulicę Kutrzeby. Jest to droga kompletne nieprzystosowana do takiego natężenia ruchu. I to wszystko pod oknami domów jednorodzinnych położonych tuż przy ulicy Lipowej i bardzo blisko bloków na ulicy Malinowej. O poziomie hałasu i spalinach nawet nie wspomnę. My też mamy dzieci! Dlatego my też będziemy protestować ale przeciwko wariantom alternatywnym.

  • Darek / 3 sty 2017

   I będą wam stały rano w korku dziesiątki aut jadących z Karwian j – nie mogących się włączyć na obwodnicę lub jej przkroczyć – jeśli zostanie zrobiony wariant podstawowy. Blokada będzie blisko was – tam gdzie teraz Chabrowa łączy się z Lipową…
   Aha – i pomyślcie też czasem o sąsiadach mieszkających przy Chbrowej koło sklepu – wiecie jakie piekło wariant podstawowy im zgotuje?!

  • Darek / 3 sty 2017

   Nie przyznają, bo nie wiedzieli. I niczego taniej nie kupili, ceny mieszkań w Wysokiej były całkiem wysokie.

   • Andrzej Stowarzyszenie którego jeszcze nie znacie / 4 sty 2017

    już nie przesadzajmy ja kupiłem mieszkanie ze świadomością że będzie ta droga i mi to pasuje tylko dlatego je kupiłem

 39. Mariusz / 2 sty 2017

  Witam,
  Widzę, że ktoś próbuje ‚napuścić’ mieszkańców Wysokiej i Ślęzy na siebie a prawda jest niestety taka, że nawet jeżeli oba warianty powstaną (podstawowy i A) to ze Zwycięskiej nie znikną korki. Na Pszennej w Ślęzie i Lipowej w Wysokiej ruch będzie rósł lawinowo bo wszystkie wioski dookoła są ‚kolonizowane’ na potęgę.
  Droga w wariancie A jest niezbędna dla tranzytu ciężarowego na południe i wschodzie od Wrocławia (oczywiście budowana od razu w wariancie 2×2).
  A droga w wariancie podstawowym jest też potrzebna lokalnie jako alternatywa/obwodnica Zwycięskiej i rozprowadzenie ruchu z nowych osiedli – i tu oczywiście bez nasypów i estakad.

  Każde z rozwiązań osobno będzie tylko połowiczne i niewydolne już w momencie otwarcia!

  • Darek / 3 sty 2017

   Całkiem sensowny głos rozsądku!

 40. Piotr / 2 sty 2017

  Stanowczo protestuje za wyborem innego wariantu niż podstawowy budowy wschodniej obwodnicy odcinka południowego autostrady A4.
  Przedstawione inne wariaty budzą wiele zastrzeżeń oraz naruszają dobro mieszkańców miejscowości Ślęza .
  Wymieniając kilka z nich,są to przede wszystkim większe koszta około 30%,
  nie rozładowanie ruchu komunikacyjnego,a wręcz utrudnianiem go wprowadzając kolizyjne skrzyżowana,
  brakiem ścieżek rowerowych co w obecnych czasach jest podstawą ekologicznego i zdrowszego trybu życia,
  Jestem za tym by w przemyślany sposób tworzyć rozwiązania z perspektywą a nie awaryjne!

  • Darek / 3 sty 2017

   Kosztów na tym etapie przewidzieć się nie da.Ani wariantu A ani tego obrzydlistwa pod naszymi oknami ..

   • Adam / 3 sty 2017

    Panie Dariuszu, zgodnie z odpowiedzią udzieloną na konsultacjach społecznych wariant A jest droższym wariantem o ok 30% od wariantu Podstawowego.Opierając się na wcześniejszych wycenach wariantu P róźnica wyniesie ok. 30 000 000,00zł (bez doliczenia kolejnego wykupu gruntów).

 41. Witold / 2 sty 2017

  Zdecydowanie protestuje za wyborem innego wariantu obwodnicy autostrady A4 niż ten przez miejscowość Wysoka!
  Jestem mieszkańcem sąsiedniej Ślęzy od ponad 50 lat.
  Byłem świadkiem wielu wydarzeń i zmian w naszej miejscowości i uważam je za przyszłościowe.
  Spór który obserwuje i zarazem jestem w nim jest absurdalny .
  Pierwotny projekt służy słusznej sprawie i jest przemyślany przez osoby dbające o poprawę życia.
  Inne propozycje skomplikują i rozpoczną lawinę sporów które i tak już wystarczająco podzieliły mieszkańców sąsiadujących wsi.
  Jestem osobą starszą , często jeżdżę rowerem do przychodni i zdarzało mi się uniknąć kolizji z samochodem na wiadukcie nad autostradą. Nie wyobrażam sobie co będzie kiedy ruch się zwiększy.
  Z tego co słyszałem to nie będzie tutaj bezpiecznego ronda bo nie ma na to miejsca., a każde tak zwane skrzyżowanie będzie dodatkowym miejscem wypadków drogowych. Tak zdarzało się wcześniej na skrzyżowaniu ul. Zwycięskiej z Ołtaszyńską. Teraz zbudowano piękne rondo i problem znikł.
  Mam wrażenie, że decydujący o wyborze urzędnik nie bierze pod uwagę bezpieczeństwa.

 42. Barbara / 2 sty 2017

  Wariant A nie rozwiąże problemów ulicy Zwycięskiej!! Zdecydowanie nie popieram tego wariantu. Mieszkańcy w Wysokiej doskonale wiedzieli o drodze, która ma przebiegać obok ich mieszkań, więc niech przestaną się w końcu kłócić! Ta droga jest tam potrzebna, a obwodnica wzdłuż A4 będzie dłuższa i mniej użyteczna, a dodatkowo zakorkuje Ślęzę. Zamiast wymyślać kolejne warianty zbudujmy obwodnicę w wariancie podstawowym, gdzie działki są od lat wykupione pod tę drogę.

  • Ola / 3 sty 2017

   Wariant podstawowy tym bardziej nie rozwiąże problemów ulicy Zwycięskiej!
   Jeśli chodzi o wykupione grunty pod wariant podstawowy, to są to zaledwie dwie małe działki, które nie zostały zakupione a przejęte przez województwo.
   Mieszkańcy wiedzieli o drodze kupując mieszkania, ale o takiej jaka jest w miejscowych planach, czyli zwykłej lokalnej, a nie drodze wojewódzkiej z funkcją obwodnicy. Takiej drogi nie ma i nigdy nie było w miejscowych planach!
   Droga wzdłuż A4 będzie bardziej użyteczna, gdyż będzie mogła być poszerzona w przyszłości w przeciwieństwie do drogi w wariancie podstawowym.

   • Grzegorz / 3 sty 2017

    Myli się Pani. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał drogeo tej samej kategorii jak ta ktora jest planowana teraz w wariancie podstawowym. Również wiecej jest wykupionych gruntów. Dodatkowo wariant podstawowy jest o wiele tańszy i szybszy do wybudowania niż wariant A. A jeżeli twierdzi Pani że droga w wariancie P nie rozwiąże problemów korków na Zwycieskiej (z czym sie akurat calkowicie nie zgadzam) to wariant A tym bardziej nie rozwiąze tych problemów a dołoży kolejnych na ulicy Pszennej, wiec wogóle nie opłaca sie jej tam budować.

    • Ola / 3 sty 2017

     To pan się myli i nie zapoznał z planami, na które się powołuje. Obwodnica ma być drogą wojewódzką, a zatem musi być klasy co najmniej G lub GP, a w planach jest droga zaledwie klasy Z.
     Wariant podstawowy jest przedstawiany jako tańszy, gdyż przy porównaniu kosztów nie zostały uwzględnione wszystkie kosztowne rozwiązania, które zostały dla niego przewidziane.

 43. Adam / 2 sty 2017

  Wybudujmy drogę zgodnie z dobrem społecznym:
  - tam gdzie była planowana od zawsze,
  - tam gdzie jest potrzebna,
  - tam gdzie jest najtaniej,
  - tam gdzie będzie najszybciej,
  Popieram budowę drogi zgodnie w wariantem P.
  P jak Prosty, Planowany, Potrzebny.

  • Michał / 3 sty 2017

   I Podstawowy!

  • Darek / 3 sty 2017

   od zawsze to była tam droga gminna, a nie obwodnica.

  • Darek / 3 sty 2017

   Wybudujmy ją tam, gdzie oddziaływać bbędzie tylko na kilka osób – czyli w wariancie wzdłuż A4

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Droga powinna powstać w jedynym słusznym wariancie PODSTAWOWYM biegnącym przez miejscowość Wysoka.Jest on:
   - najtańszy i najszybszy do zrealizowania
   - zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
   - potrzebny w Wysokiej aby odciążyć ruch na ulicy Zwycięskiej.
   - najmniej szkodliwy środowiskowo

  • Ola / 3 sty 2017

   W takim razie wybudujmy drogę, jaka była w tym miejscu planowana od zawsze, czyli zwykłą lokalną z wjazdami na osiedla, a nie drogę wojewódzką o charakterze obwodnicy!
   A najtaniej nie jest w wariancie podstawowym, gdyż akurat projektant przy porównywaniu kosztów pominął kilka kosztownych rozwiązań dla wariantu podstawowego, które zakłada inwestor.
   Potrzebna jest generalnie obwodnica w dobrym miejscu, gdzie spełni swoje funkcje. Nie spełni ich na pewno wąskie gardło wśród osiedli!

   • Barbara / 3 sty 2017

    o jakich kosztownych rozwiązaniach Pani pisze?

    • Ola / 3 sty 2017

     Na przykład betonowy nasyp, estakada, dwa ronda, ekrany dźwiękowe itd.

 44. Michał / 3 sty 2017

  I Podstawowy!

  • Darek / 3 sty 2017

   Popieram wariant A wzdłuż A4. Jedyny nieszkodzący tysiącom ludzi…

 45. Ania / 3 sty 2017

  P jak POPIERAM

 46. Paulina / 3 sty 2017

  Wariant podstawowy jest jedyny i słuszny. Obwodnica ma odciążyć Wysoką i Ołtaszyn, więc jaki jest sens budowania jej poza obszarem najbardziej zakorkowanym?! Kto pokryje podwyższone koszta przeniesienia inwestycji poza Wysoką, 30% inwestycji to ogrom pieniędzy!? Po co wykupywać kolejne działki, skoro w Wysokiej są one już gotowe pod budowę? Kto ma za to zapłacić?
  Mieszkańcy Wysokiej od dawna wiedzieli, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego, więc nie rozumiem dlaczego teraz protestują przeciwko czemuś o czym wiedzieli od lat, nikt tego przed nimi nie zatajał. Dokonali świadomego wyboru, kupując tam domy/mieszkania, także niech przyjmą z honorem to, na co się zgodzili.

 47. Marcin / 3 sty 2017

  Witam,

  wydaje się, że propozycja wariantu obwodnicy wzdłuż autostrady A4 jest rozwiązaniem optymalnym, chociażby przez pryzmat minimalizowania nawarstwiających się konfliktów społecznych. W mojej ocenie, w całej tej dyskusji, pomijamy deklaracje które składał Wójt Gminy Kobierzyce, który informował, że w przypadku, gdyby obwodnica powstałą w innej lokalizacji, niż środek Wysokiej, Gmina Kobierzyce zaangażowałaby środki na wykup tych gruntów i wybudowała drogę o charakterze lokalny. W takim kontekście możliwego scenariusza, wariant wzdłuż autostrady A4 wyprowadzałbym ruch tranzytowy poza obszary mocno zurbanizowane, natomiast wszyscy inni skorzystaliby w postaci drogi lokalnej, o mniejszym natężeniu ruchu, co poniekąd mogłoby wpłynąć doraźnie na zmieniającą się sytuację w zakresie obciążenia ruchem ulicy Zwycięskiej. Sądzę, że należy rozważać wszelkie propozycje w szerszym kontekście, a przede wszystkim w kontekście większych korzyści. Czy argument ekonomiczny, który miałby wpływać na negatywną decyzję o budowie obwodnicy wzdłuż autostrady A4 jest argumentem merytorycznym…, w mojej ocenie jest wyrazem braku jakiejkolwiek odpowiedzialności tych wszystkich, którzy decydują o wydatkowaniu środków publicznych.

  • Ania / 3 sty 2017

   1. rozwiązaniem optymalnym?
   Owszem – wyłącznie dla mieszkańców „osiedla Wysoka” bo nawet nie dla całej wsi Wysoka.
   2. minimalizumącym nawarstwiające się konflikty społeczne?
   Niestety nie. Za to skutecznie skłócającym mieszkańców „osiedla Wysoka” z mieszkańcami południa Wrocławia, Ślęzy, reszty Wysokiej i dużej części Bielan.
   Czy tak ma wyglądać dobre rozwiązanie problemu? Zrobić dobrze jednym z pominięciem racji innych? Może jednak trzeba się zapoznać się z definicją słowa „optymalne”?

  • Edyta / 3 sty 2017

   myslę, ze wariant A wzdłuz autostrady przerośnie finanse jakie sa przewidziane na realizację jakiejkolwiek wiekszej drogi która rozładuje spiętrzony ruch w okolicy Wysokiej i ul. Zwycieskiej. Lepiej srodki jakie jeszcze jakąś chwilę mamy, bo póżniej przepadną, przeznaczyć na droge przez Wysoką po pasie w każdą stronę i ze ściezkami rowerowymi. A nad drogą klasy AOW będziemy kłócić sie póżniej. Jak przepadna pieniadze to i nawet na kolejne koncepcje nie wystarczy. Ta koncepcja – wariant A kosztowała jak się nie mylę 150 000 zł?
   Mam nadzieję ze się mylę….

 48. Marek / 3 sty 2017

  Jak zwykle ktoś kto sugeruje, że mieszkańcy Wysokiej kupowali z premedytacją mieszkania po super niskich cenach nie ma pojęcia o czym mówi. Ceny (w moim przypadku 6600 pln/m2) były (nadal są) całkowicie na poziomie rynkowym. Wariant wzdłuż autostrady jest najmniej konfliktowym wariantem i całkowicie go popieram a jak ktoś woli nadal się upierać przy podstawowym i przedłużać nadal tą inwestycję w czasie to jego sprawa.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Na jakiej podstawie twierdzi Pan ze wariant A jest mniej konfliktowy? Bo w Slęzie mieszka mniej ludzi niż na wysokiej ?? Czy wyszuwam tu jakąs dyskryminacje…mam nadzieje ze nie. Mieszkańcy wysokiej dobrze wiedzieli gdzie kupuja mieszkania i co jest w planach budowy w i ich okolicach. Sory ale trzeba było mysleć przy zakupie.
   A jeśli chodzi o przedlużanie inwestycji to o zgrozo mieszkańcy Wysokiej bojkotuja i przedluzaja ją już od kilku lat a pomysł poprowadzenia jej w wzdłuż autostrady znany jest raptem od końca zeszłego roku.

 49. Ania / 3 sty 2017

  Zdecydowanie popieram wariant 4!!
  Tłumaczenie ze droga była zaplonowana od dawna w wariancie podstawowym sa BZDURA. Droga w roznych latach znikala i pojawiala sie w roznych odsłonach. Zament komunikacyjny z ta trasa trwa od wielu lat i idiotyczne powoływania sie teraz na jakies plany sa zupelnie irracjonalne.

  • Adam / 3 sty 2017

   Pani Aniu, wystarczy się powołać na aktualnie obowiązujący MPZP.

   • Ola / 3 sty 2017

    Panie Adamie trzeba ten plan najpierw przeczytać, a pan tego najwyraźniej nie zrobił, bo nie wie, co w nim jest napisane i jaka droga jest tam przewidziana. Nigdy nie było i nie ma tam drogi wojewódzkiej jaką ma być WOW!

 50. Malgosia / 3 sty 2017

  Witam,
  lokalizacja obwodnicy ogromnego miasta pod domami mieszkalnymi nie jest dobrym pomysłem niezależnie od poprzednich planów.robienie z mieszkańców Wysokiej głupców.którzy za półdarmo kupili mieszkania przy obwodnicy jest absurdem.W tej lokalizacji, jeśli była tam planowana obwodnica nie powinno powstać nawet pół domu.tymczasem władze Gminy Kobierzyce jak i Wrocławia wydają kolejne pozwolenia na budowy po to żebyśmy się podusili i skakali sobie wzajemnie do gardeł.Jeśli wydano głupie decyzje to trzeba je teraz naprawić odkupić kontrowersyjną zabudowę i wyburzyć lub wyznaczyć trasę alternatywną.Trzymanie się starych planów w kompletnie nowej sytuacji jest absurdem.
  Malgosia

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Jeśli wydano głupie decyzje to prosze się domagać rekompensaty od tych co je wydawali a nie przerzucać problem na mieszkańców wsi Ślęza.

 51. Mariusz / 3 sty 2017

  Dzień dobry,
  jestem mieszkańcem Wysokiej od niemal 30 lat. Prawdą jest że o drodze przez Wysoką mówi się od kiedy pamiętam. Fakt zaprojektowania nowego przebiegu WOW wzdłuż autostrady A4 świadczy o tym, że obecny Zarząd Województwa przeanalizował dotychczasowy projekt i stwierdził brak logiki w próbie uporczywego wciskania komunikacyjnego bubla w miejsce do tego nieodpowiednie. Faktem stało się, iż wariant obecnie proponowany tj. zbliżony do autostrady, nazywany wariantem A, jest również wariantem jedynie słusznym (bo jedynie on nosić może miano obwodnicy). Próba skłucenia mieszkańców Ślęzy i Wysokiej jest niedopuszczala! Mam nadzieję, że odcinek ten powstanie jak najszybciej co skutecznie umożliwi ochronę Naszych dróg. Mieszkańcy gminy Żórawina będą mogli dostać się na WOW bez konieczności jechania ulicą Lipową w Wysokiej i dalej Chabrową przez Pszenną do Bielan czy ulicą Kutrzeby. Wariant A wzdłuż A4 jest w tej sytuacji osiągnięciem konsensusu. A protesty m. Ślęza są wynikiem wprowadzania w błąd mieszkańców przez radnego tej miejscowości w sąsiedztwie którego to domu ma przechodzić ta droga. Ponadto wariant ten nie ma negatywnego wpływu na życie mieszkańców oraz w pełni zabezpiecza „interes” gatunków chronionych. Jednocześnie wiąże się on z wypłatą odszkodowania jednostce a nie wielu osobom czy też całej społeczności mając tu na uwadze dobro dzieci ze Ślęzy, Bielan Wrocławskich i Wysokiej uczących się w Naszej nowej wspólnej szkole. Zapewniam, iż mieszkańcy Wysokiej włącznie z ulicami Lipową i Malinową mają pełną świadomość, że obecnie zaprojektowany przebieg jest dla nich najkorzystniejszy i zwracam się do osób twierdzących inaczej aby zaprzestały tego procederu ponieważ nie są upoważnione w żaden sposób do reprezentowania ich poglądów bez ich zgody. Mariusz Przeździęk

  • Wiesław / 4 sty 2017

   Dzień dobry,
   Zgodnie z informacją przekazaną na konsultacjach społecznych, wariant Podstawowy jest najtańszy (o 30% tańszy niż wariant A), znacznie krótszy od wariantu A, najmniej inwazyjny dla środowiska przyrodniczego, nie wpłynie na ruch komunikacyjny w Ślęzie na ul. Pszennej… itd. Jest wiele więcej argumentów przemawiających za tym, że wariant Podstawowy jest wariantem najkorzystniejszym.
   Nie rozumiem jedynie jednej rzeczy – dlaczego inwestor posługuje się głosem mieszkańców Ślęzy i Wysokiej do rozstrzygnięcia sporu i dylematów dotyczących przebiegu wariantu drogi wojewódzkiej w wariancie Podstawowym?
   Oczywiste jest, że my – mieszkańcy Ślęzy sprzeciwiamy się takiemu rozwiązaniu – nie chcemy w Ślęzie drogi wojewódzkiej (u nas nie jest ona uwzględniona w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego – tak, jak jest to w wariancie podstawowym w Wysokiej, gdzie od wielu lat w planach ta droga istniała jako droga zbiorcza). Uważam, że biorąc pod uwagę szereg argumentów przemawiających za wyborem wariantu Podstawowego, które zostały na konsultacjach potwierdzone przez projektantów – inwestor, kierując się względami ekonomicznymi, środowiskowymi, prawnymi – zwracając uwagę przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa (również pieszych i rowerzystów na ul. Pszennej) i usprawnienie ruchu komunikacyjnego na zurbanizowanym terenie, jakim jest Wysoka.
   Panie Mariuszu Przeździęk – proszę o odpowiedź, w którym momencie wprowadziłem mieszkańców Ślęzy w błąd? Czy jako osoba publiczna zdaje Pan sobie sprawę z tego, że Pana słowa to bezpodstawne pomówienie? Jako sołtys miejscowości Ślęza od 25 lat dbam o interesy mieszkańców Ślęzy i chciałbym Pana poinformować, że nie pozwolę na naruszenie moich dóbr osobistych poprzez bezpodstawne pomówienia.
   Odnosząc się do Pana słów chciałbym poinformować, że zapoznałem się z treścią petycji wielu mieszkańców Wysokiej ul. Lipowej i Malinowej, którzy chcą, aby droga wojewódzka była przeprowadzona w wariancie Podstawowym ze względu na to, że ulice dojazdowe do projektowanej drogi w wariancie A – będą zakorkowane.
   Pozdrawiam,
   sołtys wsi Ślęza

 52. Marcin / 3 sty 2017

  WARIANT A, przy autostradzie, jest najmniej uciążliwy dla kilku tysięcy mieszkańców.
  Popieramy wariant A.

 53. Mariusz / 3 sty 2017

  Wydaje mi się, że jest to wariant najkorzystniejszy z możliwych i jednocześnie nie najdroższy. Przyszłościowy – tzn. mogący obsłużyć ciągle rosnący ruch.
  Proponuję przebieg DW395 po śladzie wariantu „A” i jednocześnie rezygnację z węzłów z ulicami Pszenną i Lipową. Droga powinna przebiegać nad/pod tymi ulicami po/pod wiaduktem – tu najkorzystniejszy wybór pozostawiam projektantom. Droga powinna być przygotowana jako 2×2 i być bezkolizyjna na odcinku od ronda za wiaduktem nad linią kolejową (to rondo powinno mieć „bypass” do bezkolizyjnego przejazdu w kierunku do ronda na ul. Grota-Roweckiego) do ronda na ul. Grota-Roweckiego.
  Drugim niezbędnym elementem jest droga gminna/zbiorcza 2×3,5m + chodniki i ścieżki rowerowe przebiegająca po podstawowym śladzie „P”. Droga powinna przebiegać bez wynoszenia na nasypy i powinna mieć jednopoziomowe skrzyżowania z wszystkimi ważniejszymi drogami, które przecina (również z ulicą Obrońców Poczty Gdańskiej/Bratnią). Droga powinna mieć ograniczenie tonażu i prędkości na całym odcinku do 40 km/h).

  Rozwiązanie to będzie skutecznie rozdzielało ruch tranzytowy i lokalny i rozprowadzało najpłynniej jak to możliwe lokalny ruch mieszkańców Wysokiej, Partynic i Ołtaszyna. Wydaje się, że to rozwiązanie rozwiązuje większość wątpliwości i protestów mieszkańców Wysokiej i Ślęzy. Mam nadzieję, że gminy Kobierzyce i Wrocław wspólnie sfinansują tą ‘lokalną” drogę.

  • Agnieszka / 3 sty 2017

   I to jest najbardziej merytoryczny komentarz w całej dyskusji i NAJLEPSZE rozwiązanie. OBWODNICA w wariancie A, po której się będzie jeździć, a nie stać dla całego Wrocławia i DROGA LOKALNA w wariancie P dla Wysokiej, Ołtaszyna i Partynic.
   Obwodnica w wariancie P to BUBEL DROGOWY! Obwodnica po jednym pasie bez możliwości rozbudowy?? A ja myślałam, ze to kobiety nie potrafią logicznie myśleć, ups :)

  • Adam / 3 sty 2017

   Panie Mariuszu, wariant A jest najdroższym wariantem z wszystkich przedstawionych.

   • Mariusz / 4 sty 2017

    Panie Adamie – jeśli mówimy o obwodnicy w docelowym kształcie 2×2 to chyba jednak najtańszym. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak zwiekszy sie ruch na całej Obwodnicy Wschodniej Wrocławia gdy będzie otwarta w całości. Nasz lokalny ruch z Partynic, Ołtaszyna, Wysokiej, Slęzy będzie tylko ułamkiem całości. Po tej drodze będzie się odbywał ruch ciężarowy!

  • Darek / 3 sty 2017

   Niegłupi pomysł, z pewnością wart rozważenia.

 54. Agnieszka / 3 sty 2017

  Wariant A jest najkorzystniejszy.

  Przechodzi przez pola, w pobliżu nie ma zabudowań (poza jednym gospodarstwem). Hałas tam będzie ograniczony z obu stron ekranami akustycznymi. Najważniejsze, ze GDDKiA zgodziła się na przebieg drogi w sąsiedztwie A4. Nowo wybudowana droga możne być rozbudowana i spełniać oczekiwania mieszkańców południowych dzielnic Wrocławia i okolicznych miejscowości.

  • Grzegorz / 3 sty 2017

   Gdyby wiedziała Pani co przedstawiono na konsultacjach społecznych wiedziałaby Pani że nie są planowane ekrany w pełnym przebiegu nowej drogi. Dodatkowo droga będzie w obszernym odcinku na nasypach od 5 do 9 metrów wiec hałas nie będzie niczym ograniczony. Hałas z nowej drogi plus niedogodności z istniejącej już autostrady są nie do zaakceptowania przez mieszkańców całej wsi Ślęza a nie tylko przez jedno gospodarstwo.
   Dodatkowo zainteresowane budowa drogi przez Wysoką są poludniowe dzielnice Wrocławia bo odciążyłaby ona zdecydowanie ruch w tym rejonie. Droga wzdłuż autostrady oddalona od tych dzielnic nie da tego rezultatu.

 55. Katarzyna / 3 sty 2017

  Wreszcie odpowiednie podejście i własciwa droga.

 56. Witek / 3 sty 2017

  Wariant wzdłuż autostrady jest świetny najszybszy do wybudowania, omija wiele zabudowań, przebiega przez same pola, mieszkańcy Ślęzy nie licząc kilku zabudowań i tak mieszkają po drugiej stronie autostrady wiec większej różnicy im nie powinno zrobić. Plany sprzed 20 lat są już nie aktualne rzeczywistość się zmieniła spec ustawa pozwala na zmianę planów wiec do dzieła!

  • Edyta / 3 sty 2017

   Wariant wzdłuż autostrady NIE PRZEBIEGA PRZEZ SAME POLA. Nie wiem skąd ta teoria się pojawiła. Po tej stronie autostrady jest kilkanaście budynków jednorodzinnych bezpośrednio sąsiadujacych z koncepcją przy A4 i jest to własnie część wsi Śleza. Zgodzę sie z tezą ze nie przebiega po istniejacych budynkach. Odległosc od naszych domów jest mniejsza niz obowiązujacy wariant podstwawoy przez Wysoką. W takiej sytuacji w Wysokiej też przebiega przez same pola.

   • Darek / 4 sty 2017

    Odległość projektowanej drogi w wariancie A od zabudowania (jednego zabudowania!!- bo kolejne są – w stosunku do planowanej drogi – „za” nim, gęsiego…) w północnej części Ślęży nie jest mniejsza niż w Wysokiej w tzw. wariancie podstawowym, gdyż w Wysokiej w niektórych (kilku – miejscach byłoby to od 4 do 20 metrów zaledwie. Ta karygodnie mała odległość dotyczyłaby bardzo dużej liczby mieszkańców oraz boiska szkolnego.
    Czyli – w północnej części Ślęży „dotykamy” zabudowy w jednym punkcie, a w Wysokiej – ciągiem wzdłuż budynków wielorodzinnych.
    W/g opinii projektantów przedstawionej na spotkaniu 21.12. projektowana droga w wariancie A nie będzie w żaden sposób zwiększała wpływu już istniejącej autostrady A4 na zabudowania w Ślęży po południowej stronie A4 – nie będzie efektu kumulacji.

    • jolka / 4 sty 2017

     dzwiek odbijany od ekranów (o ile bedą wogóle) bedzie przechodził skumulowany z dżwiekiem i pyłem autostrady na druga strone czyli na obszar wsi Śleza. Z drugiej strony autostrady to na bank nikt nie postawi ekranów. A w planach jest jeszcze poszerzenie autostrady o 2 nitki.
     Jestem przeciwna wariantowi „A”

 57. Agata / 3 sty 2017

  Zdecydowanie sprzeciwiam się przebiegowi obwodnicy przez miejscowość Ślęza. Mieszkańcy Wrocławia musieliby przez naszą wieś dojeżdżać do wjazdu na obwodnicę, co skutkowałoby drastycznym wzrostem natężenia ruchu w Ślęzy.

  Inwestycja powinna biec w przewidzianym dla niej PODSTAWOWYM wariancie.

  Nowo zaproponowany wariant – omijający miejscowość Wysoka- nie usprawni problemów komunikacyjnych mieszkańców Wrocławia i okolic. Poprzez likwidację rond i przesunięcie planowanej drogi, w miejscu obecnie najgorszych korków, będziemy mieli do czynienia li i jedynie z eskalacją problemu.

 58. SEBASTIAN / 4 sty 2017

  JESTEM ZA 4 WARIANTEM z uwagi na poniższe argumenty:

  1. wariant najbardziej akceptowalny społecznie, gdyż omija skupisko zabudowy wielorodzinnej oraz jednorodzinnej tym samym unika narażania kilku tysięcy mieszkańców na nieustanną emisję spalin i pyłów oraz drgania i oddziaływanie hałasu
  2. wariant omija bliskie sąsiedztwo nowo wybudowanego kompleksu szkolno-przedszkolnego ze żłobkiem, co pozwala chronić zdrowie i życie dzieci z pobliskich miejscowości uczęszczających do niego
  3. wariant przebiega przez niezabudowane grunty rolne, co umożliwia w przyszłości rozbudowę drogi o kolejne pasy. Odcinek południowy WOW będzie najbardziej obciążony ruchem, zatem nie powinien jako jedyny z całej WOW pozostawać jednopasmowy, gdyż spowoduje to jego zakorkowanie w momencie oddania drogi do użytku.
  4. wariant jest najbardziej korzystny środowiskowo, gdyż w jego przypadku nie będzie konieczności wycięcia kilku hektarów starodrzewia, wariant przebiega przez grunty rolne i jego budowa nie będzie ingerować w tereny cenne przyrodniczo, a obszar przez który będzie przebiegać jest już i tak zdegradowany środowiskowo z uwagi na bliskość autostrady A4
  5. wariant ten w przeciwieństwie do wariantu podstawowego nie będzie wymagał kosztownych rozwiązań takich jak budowa nasypu, wielometrowych ekranów akustycznych oraz dodatkowych rond (w załączonych materiałach na stronie biura projektowego wariant podstawowy nie uwzględnia tych rozwiązań, które przedstawiał Inwestor, co może wpłynąć na porównanie kosztów wariantu podstawowego oraz wariantu wzdłuż A4)
  6. budowa drogi w tym wariancie, w przeciwieństwie do wariantu podstawowego, nie odbierze możliwości realizowania funkcji drogi przeciwpożarowej dla osiedla przy ulicy Brzozowej w Wysokiej, a tym samym uchroni zdrowie i życie wielu ludzi w razie pożaru
  7. budowa drogi w tym wariancie pozwoli ocalić ogródki działkowe, które są jednym z nielicznych miejsc rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców.

  • Grzegorz / 4 sty 2017

   Kompletna bzdura i potwierdzenie nieznajomości faktów. Gdyby był Pan na konsultacjach społecznych wiedzial by Pan że pisze Pan nieprawdę szczególnie w punktach 4 i 5. Opinie ekspertów i plany koncepcyjne mówią zupełnie odwrotnie. Wariant P będzie miał mniej nasypów i wiaduktów dzięki temu jest tańszy. Przyrodniczo również jest najmniej szkodliwy. Tak wyrazili się eksperci na konsultacjach.
   Wariant A jest planowany w 2 kierunkach po 2 pasy tylko na niewielkim odcinku więc potem przy zwężeniu do jednego pasa i tak będzie korek. Jeśli chodzi o szkole to proszę sobie wyobrazić że wariant A nie przewiduje kładek i przejść dla dzieci ze Ślęzy chcących dostać się do swojej szkoły. To wręcz zagrożenie ich życia. Ciekawe czy zaakceptowałby Pan takie rozwiązanie jeśli chodziło by o Pana dzieci. Wariant P ma takie przejścia zaplanowane.
   Jeśli chodzi o ogródki działkowe to przypominam że ten teren i pozostałe przebiegające przez wariant P już dawno były planowane pod budowę tej drogi i mówi o tym MPZP od bardzo dawna.

 59. Mariusz / 4 sty 2017

  Panie Darku oraz mieszkańcy Wysokiej;

  Wydaje się że jest Pan zaangażowany w sprawę, tylko proszę dokładnie przemyśleć to co Pan pisze na forum – bo próbuje Pan jak i całe Stowarzyszenie Wysoka oraz część mieszkańców z Wysokiej atakować nas mieszkańców Ślęzy – co jest bardzo nie roztropne i niemądre.
  To nie my zaczęliśmy tę „drakę” – Wy mieszkańcy Wysokiej zaproponowaliście nowy wariant drogi nie pytając się o nasze zdanie i opinie byle by wypchnąć najdalej drogę od Siebie – niech się inni martwią.
  W momencie pojawienia się koncepcji tej drogi (przypominam się szczegóły pojawiły się 21 grudnia ) od tego momentu oficjalnie do tej drogi się odnośmy. Nie akceptujemy takiej formy drogi. (Przypominam to nie jest obwodnica to jest tylko droga wojewódzka dla porównania proszę spojrzeć jak wygląda droga krajowa które biegnie w stronę Kudowy przez Bielany)
  Gdyby uczciwie i racjonalnie spojrzał by Pan oraz inni mieszkańcy na ten projekt zobaczylibyście Państwo jak wiele jest ZŁYCH nie akceptowalnych rozwiązań jest w tym projekcie– jest przekonany, że żaden z mieszkańców Wysokiej nie zaakceptował by takiego rozwiązania.
  Są to m.in.: Skrzyżowanie kolizyjne za wiaduktem ( proszę mi wierzyć moje życie oraz moich dzieci jest dla mnie najważniejsze , ja oraz moje dzieci nie zawsze jeździmy samochodami– a w tym miejscu występuje bezpośrednie zagrożenie) , na Całej drodze Dw w wariancie A jest brak chodników, ścieżek rowerowych itd. … oraz jest to droga na nasypie bez ekranów ponad autostradą i tutaj Pana zacytuje
  „W/g opinii projektantów przedstawionej na spotkaniu 21.12. projektowana droga w wariancie A nie będzie w żaden sposób zwiększała wpływu już istniejącej autostrady A4 na zabudowania w Ślęży po południowej stronie A4 – nie będzie efektu kumulacji.”
  Ci sami projektanci oraz projektanci – projektujący wariant podstawowy powiedzą że budując drogę przez wysoką w wariancie P i stawiając ekrany nie będzie to uciążliwe dla mieszkańców ( wszelkie normy będą zachowane, spaliny nie będą dokuczliwe itd) – dlatego proszę o ostrożne używanie takich argumentów.
  Kolejna sprawa sugeruje Pan ,że Sołtys Ślęzy załatwia swoją prywatę itd. , jeżeli cofnie się Pan w czasie jeszcze 3-4 miesiące (oraz wcześniej) była to pierwsza osoba, która mówiła głośno w Gminie Kobierzyce u Marszalka i wszelkich możliwych miejscach, żeby nie budować drogi DW przez Wysoką tylko do Magnic (ale o tym już pewnie zapomnieliście) najlepiej oczerniać i kłamać.
  Macie klapki na oczach i zamiast w odpowiednim czasie skierować swoją energię na to żeby znaleźć wspólne rozwiązanie postanowiliście – brnąć w swe podłe działania – i dalej to robicie myśląc, że Ślęza ma tylko około 500 mieszkańców – to możemy podrzucić im „świnie” Tylko proszę pamiętać, że nas przeciwników wariantu A jest 500 osób – mieszkańców Ołtaszyna około 5000, Partynic 5000 Jagodna, Iwin, itd.

  Jeżeli zaczniemy mówić jednym głosem jest szansa na wypracowanie dobrego rozwiązania tylko czy Was na to stać i czy przypadkiem nie jest za późno

  Mieszkaniec Ślęzy

  • Darek / 4 sty 2017

   Pewnie jak byśmy „zrobili” razem flaszeczkę to byśmy uradzili, że najlepiej to do Iwin. Albo wpiąć do A4 przy bramkach. Nawet wójt by nas poparł, ale cóż z tego – podobno ani na jedno ani na drugie nie ma najmniejszych szans. A tak -zostaje kwadratura koła, problem nierozwiązywalny. My nie chcemy wymyślonej dawno temu w innych realiach drogi biegnącej 5 metrów od naszych sypialni. Zycie nie czeka 15 lat aż decydenci zrobią to, co kiedyś wymyślili…Mogli budować zanim powstały osiedla, nie byłoby żadnych większych protestów.
   Wy nie chcecie drogi o 150 metrów od najbliższych domów (z małymi wyjątkami), bo już macie autostradę, a obwodnica jest dla was niemiłym zaskoczeniem. Swoją drogą – co zrobicie, gdy za parę lat ktoś zechce poszerzyć A4 o kolejne pasy?
   Ołtaszyn i Wojszyce nie chcą się zgodzić na udrożnienie ulicy Agrestowej (brak przejazdu kolejowego) – co znakomicie rozładowałoby ruch na Zwycięskiej; woli naciskać na nas.
   „Władza” nie chce pociągnąć drogi do Iwin a dyrekcja autostrad nie widzi możliwości wpięcia obwodnicy do A4.
   Chyba 2 flaszeczki potrzebne…

  • Ewa / 4 sty 2017

   ma Pan rację Panie Mariuszu :)

 60. Alpej / 4 sty 2017

  Nowy wariant daje większe możliwości rozbudowy, nie dzieli mocno zabudowanej Wysokiej na pół. Stary wariant po jednym pasie w każdą ze stron to budowanie drugiej Zwycięskiej, co kilkaset metrów rondo, a przecież ta droga będą jechały wkrótce auta aż od Długołęki, bo północny odcinek obwodnicy jest już realizowany! W 2025 prognozowany jest ruch ok. 25 TYSIĘCY aut na dobę. Tylko droga z możliwością poszerzenia daje jakąś szansę by przyjąć taki ruch.

 61. Piotr / 4 sty 2017

  Droga w wariancie podstawowym jest dla Wysokiej i okolic.
  Zaprojektowano ją, przygotowano grunty i przeznaczono na realizację projektu ogromne środki.
  To wszystko by zapewnić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i aglomeracji miejskiej do, której pośrednio należy Wysoka.
  Inne warianty to tylko odbijanie piłeczki, byle dalej od siebie.
  Po co więc wydawać pieniądze na inwestycję skoro jest tak kontrowersyjna.
  Osiedle Wysoka nie chce wariantu pierwotnego natomiast inne warianty znacząco naruszają dobro reszty społeczeństwa i to jest zrozumiałe bo po co komu cudza piłeczka.
  Przypuszczam, że może dojść do sytuacji, kiedy to decydenci stojąc w rozkroku zainwestują gdzie indziej a na osiedlu Wysoka powstanie pomnik upamiętniający to niezwykłe wydarzenie. Być może nawet z tablicą i nazwiskami obrońców.

  • Agnieszka / 5 sty 2017

   Projektant powiedział, że to nie jest droga dla Wysokiej ani nawet dla mieszkańców Ołtaszyna i Partynic tylko dla tych którzy podróżują z Długołęki czy Źernik Wr np. na Bielany. Droga ma mieć charakter obwodnicy i dlatego tak rzadko będą wjazdy/zjazdy. Takiej drogi w Wysokiej nam nie potrzeba!

 62. Ewa / 4 sty 2017

  Drodzy Państwo
  Nie ma co się łudzić ze wariant A jest poprowadzony z uwagi na dobro społeczne – to żaden argument. Skoro lepiej żeby ucierpiało kilkanaście domów (mieszkańców tych domów) niż osiedle to dlaczego nie wybrać najlepszego wyjscia – DLA DOBRA SPOŁECZNEGO i dlaczego nie pozostanie wariant nr ’3′. Rozwiązałby wszystkie problemy . Nie przebiega obok żadnego osiedla, ani wielorodzinnego ani jednorodzinnego. Ucierpi tylko 1 rodzina w 1 domu. Nie ma skomplikowanych zjazdów, mostów, nasypów, przepustów dla żab. Nie rozumiem dlaczego nikt na to nie popatrzy. My drzemy koty a tu taki lek na całe zło?

  DOBRO SPOŁECZNE….

 63. Ewa / 4 sty 2017

  wariant 3 nie przebiega ani przez Wysoka ani przez Ślezę. Zdaje sie że pomiedzy. Lepiej podzielic zwaśnione już na tą chwile wioski drogą niz żeby jakaś wojna wybuchła. Robi się bardzo niemiła atmosfera. Ostatnie w naszym kraju stały sie modne wszelkie spory… nie naśladujmy

 64. Łukasz / 4 sty 2017

  wskazać należy, że na kwestie społeczne nie składa się tylko i wyłącznie fakt ilości osób pokrzywdzonych bliskim sąsiedztwem wybranego wariantu, bo w wypadku opracowywania nowej trasy śmiało możemy mówić o pokrzywdzeniu mieszkańców, którzy świadomie wybierali miejscowość Ślęza z uwagi na atrakcyjną lokalizację, możliwości komunikacyjne i bezpieczną pozwalającą zaoszczędzić konieczności wdychania zanieczyszczeń odległość od planowanej obwodnicy. W sytuacji budowy w/w odcinka przy wariancie idącym przez miejscowość Ślęza okazałoby się że, zarówno nowi mieszkańcy przepłacili za grunty i będą zmuszeni mieszkać w bliskim sąsiedztwie z obwodnicą, jak i rdzenni mieszkańcy naszej miejscowości będą zmuszeni do życia w gorszych warunkach z uwagi na emisje spalin, znaczne natężenie ruchu czy też hałasu. Jest to tylko pierwszy powód na który powinni państwo zwrócić uwagę jeśli chodzi o kwestie społeczne i jest to powód typowo lokalny. Kolejnym powodem niewątpliwie niepodważalnym jest aspekt ekonomiczny, który również jest aspektem społecznym bo nikt inny jak My Polacy, i nie mówimy tu tylko o mieszkańcach Ślęzy czy Wysokiej, ale również o innych obywatelach naszego kraju płacimy podatki na nasze drogi. Ten ekonomiczny wariant przedstawia wielkość problemu ekonomicznego, który przy droższym wyborze nie jest w żaden sposób wytłumaczalny. Kolejny aspekt społeczno-ekonomiczny to już codzienni użytkownicy planowanego odcinka. Przedstawiony przebieg trasy jest dłuższy od wariantu podstawowego co bezpośrednio uderzy również w tym wypadku po kieszeni użytkowników codziennych tej drogi, z uwagi na konieczność przejechania dłuższego odcinka wydłuży to również czas ich dojazdu do ulicy Karkonoskiej co za tym idzie, a tu aspekt ekologiczny – większa niepotrzebna emisja dwutlenku węgla i poszerzanie efektu cieplarnianego. Kolejnym powodem ekonomicznym jest fakt konieczności wykupu gruntów pod planowaną inwestycję. W porównaniu z wariantem podstawowym mówimy tam o mieszkańcach napływowych, którzy w momencie wprowadzania się i wykupywania tam swoich nieruchomości płacili za nie ceny okazjonalne w porównaniu do panujących w tamtych czasach cen rynkowych. W tym miejscu wskazać należy, że wariant podstawowy jest ujęty w planach przestrzennego zagospodarowania od 1997 r. a grunty pod tą inwestycję w tym momencie są przeznaczone pod budowę tej drogi i nie ma konieczności ich wykupu. W 2003 roku zanim powstała tam zabudowa mieszkalna pomiędzy Wojewodą dolnośląskim, Województwem dolnośląskim i gminami przez, które miała przebiegać ta droga zostało podpisane porozumienie. Kolejnym aspektem Ekonomicznym, a co za tym idzie również społecznym bo przypominam, że to wszystko to są pieniądze z naszych podatków, jest fakt wybudowania obwodnicy do 2022 r. z uwagi na kwestie dofinansowania unijnego. W celu uruchomienia środków unijnych na budowę tego odcinka trasy warunkiem jest wybudowanie jej do roku 2022. Z dokumentacji w której udało mi się wejść posiadanie wynika że ten termin będzie można warunkowo przesunąć o 2 lata co nie zmienia faktu że zostało mało czasu na wybór wariantu gdyż musi się jeszcze odbyć przetarg na wykonawcę. W innym wypadku pieniądze które przepadną w ramach dofinansowania z własnej kieszeni będzie musiał pokryć inwestor w tym wypadku Marszałek województwa. Należy nadmienić że nie mówimy tu o konieczności zwrotu kwoty przyznanej na ten odcinek ale mówimy o dofinansowaniu całego odcinka Bielany Łany Długołęka bo dofinansowanie zostało przyznane na wybudowanie całej trasy a nie poszczególnych odcinków. Kolejny ważny aspekt ekonomiczny to kwestie związane z dofinansowaniem planowanego odcinka przez urząd miasta Wrocław jest to ugoda sądowa pomiędzy Województwem dolnośląskim a Gminą Wrocław z którego wynika że gmina Wrocław dofinansuje odcinek pomiędzy skrzyżowaniem DW nr 395 (rondo w Żernikach Wr.) z ul. Karkonoską w kwocie nie wyższej niż 33 000 000 złotych pod warunkiem że par 3 pkt 1 ww. ugody Przebieg planowanej drogi zostanie ustalony zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego. W tym miejscu wskazać należy że tylko wariant podstawowy posiada takie plany. Niezaprzeczalnie czas realizacji wariantu to też aspekt społeczny na dzień dzisiejszy zabezpieczonych środków na budowę tego odcinka drogi jest 90 000 000 zł . Niewątpliwie zaznaczyć należy że do realizacji wariantu podstawowego już by można było ogłosić przetarg na wykonawcę. Przy wariancie przedstawionym na konsultacjach sprawa nie będzie taka prosta. Analizując pobieżnie kwestie społeczne gołym okiem widać że poruszając ten temat nie możemy się odnosić jedynie do mieszkańców miejscowości ale musimy też brać pod uwagę fakt dobra dla osób korzystających z nowej drogi jak i wszystkich Polaków którzy za tą drogę płacą. Nie ukryjemy faktu że aspekt finansowy jest również aspektem społecznym, a tu widać gołym okiem różnice pomiędzy wariantami. Ustawodawca w celu wybudowania obwodnicy przewidywał konieczność przedstawienia trzech wariantów. Wariant który w dniu dzisiejszym omawiamy jest już piątym przedstawianym nam wariantem również za nasze pieniądze jeśli chodzi o mnie jako mieszkańca miejscowości Ślęza to mówię otwarcie nie zgadzam się żeby wariant tej drogi przechodził przez naszą miejscowość bo będzie to przykład niewytłumaczalnej niegospodarności. Prawda jest taka że kolejne warianty powstały ze względu na protesty mieszkańców wysokiej ale dlaczego my mamy cierpieć z tego powodu? Kiedy kupowali tanio nieruchomości mieli pełną świadomość że ta droga tam powstanie a dzisiaj protestują ja się pytam co się zmieniło? Pragnę tylko zaznaczyć że jako mieszkaniec miejscowości Ślęza zrobię wszystko co w mojej mocy żeby ta droga nie przechodziła przez naszą miejscowość. W dniu dzisiejszym zastanawiam się czy nie skierować doniesienia do prokuratury w związku z sytuacją dotyczącą decyzji o wyborze kolejnego wariantu na podstawie petycji inicjatywy wysoka i jej interpretacji przez pracowników DSDiK, oraz odpowiedzi z DSDiK w związku z petycją, w której jest informacja że o następne warianty ubiegają się mieszkańcy miejscowości Ślęza.

  Do mieszkańców Wysokiej: Zrozumiałe jest dla mnie wasze rozgoryczenie w związku z przebiegiem obwodnicy ale mieliście świadomość że ona tam będzie a jeśli twierdzicie inaczej to na jakiej podstawie. Co do wypowiedzi dotyczących kwestii ilości pasów to istnieje możliwość wykonania po 2 pasy w każdym kierunku i to w prost zostało powiedziane na spotkaniu, posługiwanie się argumentem że się nie da jest nieuzasadnione. Drodzy państwo zamiast doprowadzać do sytuacji w której będziemy przepychać wariant z miejscowości do miejscowości lepiej jest się dogadać pozwolić na budowę 1 pasa w każdym kierunku zrobić to najniższym kosztem przez wysoką a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na budowę odcinka do Magnic. Równocześnie należało by się zastanowić czy nie dało by się cofnąć bramek na autostradzie w stronę Karwian i włączyć obwodnicy w autostradę a4 w tym wypadku zaoszczędzili byśmy na budowie wielu kilometrów drogi co skompensowało by koszt przesunięcia bramek, pozwoliło na należyte wykorzystanie środków unijnych, i co najważniejsze w ten sposób nie pozwolili byśmy na sytuację której chcą urzędnicy czyli zwaśnienia 2 miejscowości ze sobą powinniśmy się połączyć i wspólnie przeznaczyć nasze siły i możliwości na walkę z systemem. Wspólnie możemy więcej. Pragnę dodatkowo zaznaczyć że w takim wypadku wójt gminy Kobierzyce zobowiązał się do wybudowania grogi gminnej na jej koszt w miejscu planowanej obwodnicy.

 65. Andrzej Stowarzyszenie którego jeszcze nie znacie / 4 sty 2017

  Pragnę państwa poinformować że udało nam się wejść w posiadanie starych poniemieckich planów Wrocławia. Jesteśmy stowarzyszeniem które walczy o odkorkowanie ulicy zwycięskiej. Jeśli dojdzie do kolejnego spotkania w sprawie obwodnicy będziemy starali się wskazać niegospodarność podczas wyboru wariantu innego niż podstawowy. Zaprosimy mieszkańców Ołtaszyna, Partynic, Wojszyc, Brochowa i Jagodna. Pokażemy im rozwiązania i nowe drogi które częściowo są już w planach i te o których 90% z państwa nie ma pojęcia a dzisiaj są drogami szutrowymi alternatywnymi dla ulicy ZWYCIĘSKIEJ. Będziemy starać się o przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na ich budowę i modernizację. Mieszkańcy Ślęzy nie jesteście sami przyglądamy się poczynaniom władz Wrocławia, nic im nie zostanie zapomniane, zbliżają się WYBORY. Chę zaznaczyć że mówimy o sypialni Wrocławia we wskazanej lokalizacji mieszka 1/5 mieszkańców Wrocławia, nie wspominając o części miasta po stronie Wojnowa.

 66. monika / 4 sty 2017

  To ja zadam inne pytanie kto mi zapłaci odszkodowanie jeśli tej drogi nie będzie przez Wysoką ja kupowałam swoje mieszkanie ze świadomością tego że będę mogła spokojnie się komunikować z drugą częścią miasta a teraz miało by nie być obwodnicy wy sobie chyba jaja robicie już 8 lat czekam na tą drogę z niecierpliwością jeśli ta droga będzie szła inaczej to wy mi będziecie płacić odszkodowanie!!!!! TAK DLA WARIANTU PODSTAWOWEGO !!!! tylko dlatego wybudowałam się w wysokiej

 67. marek Inicjatywa wysoka / 4 sty 2017

  Mieszkańcy wysokiej koniec hejtu ze strony mieszkańców Ślęzy. na naszej stronie po zalogowaniu znajdziecie argumenty do walki z mieszkańcami Ślęzy nie piszcie już bzdur tam są argumenty !!!

 68. Michał / 4 sty 2017

  Szanowni Państwo od 10 lat dojeżdżam z Bielan Wrocławskich na Strachocin do pracy, a wcześniej byłem mieszkańcem Wojszyc. Jeździłem przez centrum miasta, jeździłem przez AOW, a jak tylko stało się to możliwe jeżdżę WOW. Latami wyczekiwałem na kolejne odcinki WOW. Niezrealizowane obietnice, niezrealizowane inwestycje, kontrowersyjne decyzje i konflikty interesów spowodują, że przez kolejne lata nie zobaczymy ostatniego, tak bardzo potrzebnego odcinka WOW. Przyjdzie kryzys, pieniędzy nie będzie, a my nadal będziemy marnować życie stojąc w korkach południowej części Wrocławia, bo nie chodzi tu tylko o Wysoką. Jak najbardziej trafna jest argumentacja za realizacją drogi w wariancie podstawowym. Jak najbardziej zrozumiały jest protest mieszkańców Wysokiej, też nie chciałbym mieć tej drogi pod swoim oknem. Jak najbardziej niezrozumiałe jest dla mnie wybudowanie Zespołu Szkolno Przedszkolnego w bezpośrednio przy planowym przebiegu kolejnego odcinka WOW. Rozwiązanie drogowe wariantu A z kolizyjnymi skrzyżowaniami i nasypami odbijającymi uciążliwość A4 z powrotem w kierunku Ślęzy jest tragiczne. Na mapie są jeszcze dwa warianty prawie całkowicie pomijane w tej dyskusji. Uważam, że jeżeli droga ma powstać, to powinna przebiegać w miejscu do tego przygotowanym. Jeżeli chcemy mieć drogę „najlepszą” funkcjonalnie to jestem za rozwojem wariantu 4, który może jednak nigdy nie powstać. Przez kolejne lata będę mijać znerwicowanych ludzi w samochodach stojących przed szkołą na Chabrowej w długiej kolejce, nie mogących dojechać do pracy być może kilkaset metrów w kierunku centrum. Człowiek człowiekowi zgotował ten los!

 69. lukasz / 5 sty 2017

  Popierm wariant A omijający WYSOKĄ. Co będzie jeśli miedzy osiedlami Forma Wysoka A sasiednim osiedlem auto ciężarowe wypadnie z drogi i uderzy w budynki mieszkalne przecież obwodnica ma iść kilka metrów od zabudowań kto buduje takie drogi.Droga ma służyć ludziom a nie im szkodzić

  • Piotr / 5 sty 2017

   Panie lukaszu to będzie WYPADEK.
   Jak z wiaduktu spadnie na okoliczne budynki to tez będzie WYPADEK.
   i jak samolot będzie miał awarię i spadnie na dach budynku też WYPADEK.
   Popieram wariant Podstawowy.

Komentowanie wyłączone.